Koronavirová varianta omikron způsobuje u nejmenších dětí více hospitalizací ve srovnání s těmi odrostlejšími než předchozí varianty. Konstatovali to ve své studii britští vědci. Zdůraznili přitom, že jde o mírné případy.
I obecně infikování variantou omikron snižuje riziko hospitalizace zhruba o třetinu ve srovnání s variantou delta, tvrdí jiná britská studie, na kterou se dnes odvolává britská vláda. Británie dnes uvedla, že za uplynulý den se v zemi nakazilo koronavirem dalších více než 99.000 lidí.
Varianta omikron se v Británii rychle šíří a vyhnala počty nově nakažených do rekordních výšin. Omikron však způsobuje méně prudký průběh nemoci covid-19 než předchozí varianty a vysoká proočkovanost mezi dospělými přispěla ke zmírnění nárůstu počtu hospitalizací. Pro děti je pak covid-19 méně nebezpečný než pro dospělé.
Pokud jde o děti, varianta omikron se zdá být nebezpečnější pro ty nejmenší. Studie, kterou mají k dispozici poradci britské vlády, ukazuje, že z dětí hospitalizovaných s covidem-19 v posledním měsíci bylo 42 procentům méně než rok. U předchozích vln činil jejich podíl zhruba 30 procent.
"Nejsou to nijak zvlášť nemocné děti. Ve skutečnosti přicházejí na krátkou dobu," řekl novinářům profesor Calum Semple z Liverpoolské univerzity. Dodal, že klesá i podíl dětí vyžadujících kyslíkovou podporu.
Semple připustil, že proporcionální pokles hospitalizací u starších dětí lze částečně vysvětlit vyšší proočkovaností mezi dětmi nad 12 let. Ta ale podle něj nevysvětluje vše.
Profesor Russell Viner z University College London (UCL) nabídl částečné vysvětlení. Příznaky vyvolané variantou omikron se podle něj mohou podobat respiračním problémům, které nutí rodiče brát nemluvňata na preventivní nemocniční vyšetření. Starší děti s mírnými příznaky nemocnici ani nenavštíví. Raná data je podle Vinera ještě třeba ověřit.
Helena Zeťová (†44): Poslední rozloučení vázne! Rodina musí čekat
George Ezra se stal potají otcem!