V Česku se ve velkém šíří žloutenka. Lékaři bijí na poplach

lékaři

Autor: Libor Frýdl

1. dubna 2025 18:29

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.

Virová hepatitida A se vyskytuje zejména v oblastech s nízkým hygienickým standardem, což ovlivňuje její přenos. Nejčastěji postihuje děti a mladé dospělé, přičemž k šíření výrazně přispívá nedodržování základních hygienických návyků. Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti, obyvatelé sociálně vyloučených komunit, osoby bez domova a lidé žijící v ubytovnách. Virus se přenáší kontaminovanou vodou, potravinami či znečištěnými předměty, jako jsou kliky dveří nebo madla v hromadné dopravě. Při cestách do zahraničí proto odborníci doporučují zvýšenou opatrnost, zejména při konzumaci vody a potravin v exotických destinacích.

„Historicky vedlo zavedení hygienických opatření, včetně kvalitní pitné vody a řádného nakládání s odpadními vodami, k poklesu nemocnosti virové hepatitidy A v ČR. Tento trend se však v posledních letech obrací. Pokles nemocnosti spolu s absencí plošného očkování způsobil, že stále více lidí nemá ochranné protilátky a jsou náchylnější k nákaze. To se týká především dětí a mladých dospělých, kteří se s tímto onemocněním dosud nesetkali,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D., z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

Epidemie žloutenky A byly v Česku zaznamenány už několikrát, například na konci 90. let či v obdobích 2008–2010 a 2016–2017. Nejvyšší výskyt byl zaznamenán u předškolních a školních dětí, avšak koncem 90. let se nemocnost zvýšila i mezi teenagery a mladými dospělými ve věku 15–24 let. K šíření mezi mladými lidmi tehdy přispělo rizikové chování, zejména užívání drog.

V posledních letech roste i počet případů zavlečených ze zahraničí, přičemž nebezpečí nákazy číhá i v luxusních hotelech v zemích s vysokým výskytem virové hepatitidy A. „S příchodem letní sezóny a zvýšeným cestováním hrozí další šíření infekce. Kvůli dlouhé inkubační době, která může trvat až 50 dní, a častému bezpříznakovému průběhu se virus snadno přenáší, pokud lidé nedodržují hygienická opatření,“ varuje MUDr. Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Nejefektivnější ochranou proti hepatitidě A je očkování, které poskytuje dlouhodobou imunitu. „Ideální je očkování v dětském věku, avšak doporučuje se i dospělým, zejména osobám v rizikových profesích, cestovatelům, lidem s chronickým onemocněním jater či těm, kteří přicházejí do styku s nakaženými,“ uvádí hlavní hygienička MUDr. Barbora Macková, MHA. Očkování sice není plošně hrazeno státem, avšak odborníci jej doporučují jako klíčový nástroj prevence.

Kromě očkování je zásadní dodržování hygienických pravidel, zejména důsledné mytí rukou a konzumace bezpečné pitné vody. Při cestách do exotických zemí je vhodné používat balenou vodu i na čištění zubů a řídit se pravidlem Světové zdravotnické organizace: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být.“ 

Témata: žloutenka nemoci lékaři