Vláda bude vyplácet drobným podnikatelům postiženým nařízeními vlády 15.000 korun měsíčně po dobu trvání opatření proti koronavirové krizi. Ministryně financí Alena Schillerová k tomu připraví legislativu. Omezení maloobchodního prodeje se také od pátku 27. března zmírní. Otevřeny budou provozovny poskytující zámečnictví, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost.
Počet nakažených koronavirem v Česku se k dnešnímu ránu zvýšil na 1775 případů. Během středy přibylo 291 potvrzených případů, zatím nejvíce za jeden den. Nejvyšší byl ale ve středu i počet testovaných lidí, laboratoře provedly téměř 4100 testů, celkem bylo otestováno zhruba 26.700 lidí. Z nemoci COVID-19 se vyléčilo deset pacientů, šest nakažených zemřelo. Vyplývá to z aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví na webu ke koronaviru. Potřetí v tomto týdnu se dnes uskuteční jednání vlády. Ministři by měli probírat další možná mimořádná opatření, jednat bude také Ústřední krizový štáb.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes ráno na twitteru uvedl, že u 34 pacientů má onemocnění těžký průběh.
Doposud největší denní nárůst od vypuknutí epidemie zaznamenalo Česko ve čtvrtek 19. března, kdy přibylo 205 případů nákazy, v dalších dnech byly přírůstky nižší. Podle odborníků může být do konce března kolem 3000 nakažených a celkový počet případů může růst až k 15.000.
Počet testovaných roste v posledních dnech zhruba o tisícovku denně. Zatímco o víkendu bylo v sobotu i v neděli provedeno každý den méně než 2000 testů, v úterý to bylo zhruba 3000 testů a ve středu 4100.
Během středy zemřeli s nemocí COVID-19, kterou vir způsobuje, tři pacienti, všichni měli chronické zdravotní potíže. Nemocnice na Bulovce informovala o úmrtí třiaosmdesátiletého pacienta z Prahy a středočeská hygienická stanice o dalším zemřelém pacientovi z Kladenska, který byl v domácím léčení. Třetí pacient zemřel v Thomayerově nemocnici v Praze, kde je na oddělení následné péče 13 seniorů nakažených novým koronavirem. Minulý týden se tam nemoc prokázala u tří zdravotních sester, před nimi u dvou dalších na plicní klinice.
Ode dneška platí nová pravidla pro Čechy dojíždějící za prací do Rakouska a Německa. Takzvaní pendleři nemohou vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do Česka je čeká dvoutýdenní karanténa. Nově lze v Německu a Rakousku pracovat i více než 100 kilometrů od hranic. Na ty, kteří pracují ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách, se ale nová pravidla nevztahují. Při překročení hranic budou tito pendleři potřebovat jen potvrzení o výkonu přeshraničního zaměstnání v těchto oborech, které jsou klíčová pro zvládání epidemie koronaviru. Pro práci na Slovensku a v Polsku platí stejná pravidla jako doposud.
Pokud Češi zaměstnaní v Německu a Rakousku nechtějí s prací skončit, musí si tam najít ubytování. Při přechodu hranic je čeští policisté zaregistrují do databáze, podle které bude možné určit, zda pendler dodržel režim 21 dní a případně i nařízenou karanténu. "Porušení povinné karantény je přestupkem a policie oznámení předá k vyřízení a k uložení sankce," varuje ministerstvo vnitra.
Vrátit se do Česka dříve než za 21 dní možné je. V takovém případě ale člověk přijde o postavení pendlera.
Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vláda ČR Alena Schillerová
Dwayne Johnson září na premiéře Moana 2: Tanec a svaly, které vyráží dech!
Polibek, který šokoval: Ana de Armas nachází štěstí po Benovi Affleckovi