Česko eviduje už 96 případů nákazy koronavirem a vláda kvůli šíření nemoci COVID-19 přijala drakonická opatření. Navzdory tomu se riziko nakažení nedá zcela eliminovat, lidé se budou nadále setkávat v práci nebo v hromadné dopravě. Koronavirus navíc přežije až několik desítek hodin na předmětech. Jak snížit riziko nákazy?
Ať už jde o používání jednorázových kapesníků nebo pravidelné mytí rukou, existuje několik preventivních opatření, kterými lze snížit riziko nákazy koronavirem.
Experti už delší dobu upozorňují, že na tvrdých površích dokáže virus přežít i několik hodin. Údaje o přesné době se liší, někteří uvádí jen pár hodin, jiní i čtyři dny.
V každém případě by lidé měli více dbát na osobní hygienu, zakrývat si při kašli a kýchání pusu loktem, nedotýkat se obličeje a omezit mezilidský kontakt. Jde ostatně o opatření, ke kterým lékaři a úřady nabádají už několik dní.
Britská vláda ale upozornila i na další faktory, které zatím nebyly obecně vzaty v potaz. A sice předměty, se kterými se setkáváme denně a přes které je nákaza také možná. A zejména ty, jež máme v domácnosti.
Jde především o nábytek, tedy skříně, komody, stoly, ale i kliky, umyvadla, toalety, kuchyňské potřeby, a v neposlední řadě o mobilní telefon, klávesnice nebo myši.
Právě na tyto předměty během dne saháme poměrně často a rizikové mohou být zejména pro osoby, které jsou v domácí karanténě. Ta by měla probíhat tak, že sledovaná osoba bude veškerý čas trávit výhradně v jedné uzavřené místnosti.
Málokdo si ale může dovolit takový luxus, jako mít k onomu pokoji vlastní sociální zařízení nebo kuchyň. Tyto věci většinou sdílíme napříč celou rodinou, a díky tomu je riziko přenosu nemoci vysoké navzdory používání ochranných prostředků jako jsou respirátory.
Banán přilepený lepící páskou se prodal. Za částku, které se jen těžko věří
Eva Pavlová se stala terčem nespokojených občanů. Jak to nesla?