I kvůli obavám z přivlečení mutace delta do Česka se vláda rozhodla přikročit k úpravám některých opatření, které vstoupily v platnost od dnešního dne. Co všechno je jinak?

Lidé, kteří neprodělali covid-19 v posledním půl roce nebo nemají dokončené očkování, musí ode dneška při návratu ze zahraniční dovolené v zaměstnání předložit negativní test. Podle aktuálního mimořádného opatření je bez něj nesmí zaměstnavatel pustit na pracoviště, pokud přijedou ze zemí s vysokou mírou rizika podle mapy cestovatele zveřejňované ministerstvem zahraničních věcí.

Ze zemí s mírným nebo středním rizikem může do práce s respirátorem, který musí nosit až do výsledku testu. Kritici opatření ale namítají, že zaměstnavatel nemá právo kontrolovat, kde zaměstnanec tráví dovolenou.

Pravidla pro návraty z dovolené se v posledních týdnech často měnila. Původně ministr Adam Vojtěch (za ANO) avizoval, že negativní test budou muset v zaměstnání do dovolené předložit i lidé, kteří budou pobývat jen v ČR. Vláda potom povinnost schválila jen pro dovolené v zahraničí.

Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví opatření upravilo tak, že plně očkovaní lidé se testu ani karanténě nebudou muset podrobit, ať se vrátí z kterékoliv země. Všichni cestovatelé ale musí před návratem vyplnit příjezdový formulář.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Vláda ČR | očkování | stars24.cz

Vstoupit do diskuse