Vláda si nemůže dovolit obejít Poslaneckou sněmovnu a znovu vyhlásit nový nouzový stav. Po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jediným řešením je podle něj to, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. Vláda dnes se šéfy krajů o dalším postupu při koronavirové pandemii jednala, pokračovat bude v sobotu večer.

Rozhodnutí musí podle Babiše padnout nejpozději v neděli dopoledne. Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužit nouzový stav, který tak končí v neděli 14. února.

"Jediné řešení je podle zákona o krizovém řízení, kde hejtman, pokud vzniká ohrožení v rámci stavu nebezpečí, může požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. To je jediné legislativní řešení, které máme na stole, a jediná možnost pokračování nouzového stavu," řekl Babiš. Podle předsedy vlády se pro vyhlášení stavu nouze vyjádřilo pět nebo šest hejtmanů.

"Naši právníci, Legislativní rada vlády a další vícero resortů to analyzovaly celý den a jsme přesvědčeni, že pokud hejtmani požádají, tak je to zkrátka podle pravidel a našich zákonů jediná možnost," dodal premiér.

Stav nebezpečí mohou hejtmani v mimořádných situacích vyhlásit sami, někteří jej ale nepovažují za dostatečný nástroj pro boj s nákazou. Někteří hejtmani zastupující opoziční strany ale vyčkávali, jaký postup zvolí kabinet a ministerstvo zdravotnictví.

Vláda by mohla mírnější opatření vyhlásit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Variantu opětovného vyhlášení nouzového stavu ústavní právníci oslovení ČTK označovali v posledních dnech za obcházení ústavy. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes řekl, že by kabinet nouzový stav pravděpodobně znovu vyhlásil, pokud by o to hejtmani požádali.

Babiš dnešní videokonferenční jednání s hejtmany označil za konstruktivní. Stěžoval si na to, že podobně přínosné podle něj nebylo jednání s opozičními stranami před hlasováním o prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně.

Témata:

Andrej Babiš | Vláda ČR | Hejtmani | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse