Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci, řekl dnes po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Opatření bude platit od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho Sněmovna neprodlouží, bude končit v neděli 14. února.

Stát do třech nejpostiženějších regionů pošle roušky, do škol respirátory. Zaměstnavatelům v těchto okresech vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, využití práce z domu a antigenní testování, uvedl Blatný.

Na dodržování opatření má podle něj dohlížet na příjezdových silnicích policie. Pokud by síly nestačili, požádala by vláda o pomoc armády, řekl Blatný.

Výjimky budou mimo jiné platit pro školáky či lidi, kteří dojíždějí do práce. Do okresů nebudou moci podle Blatného přijíždět lidé, kteří tam mají nemovitosti, ale trvale tam nebydlí. 

Ve středu přibylo 9446 nakažených, méně než v úterý i před týdnem

Ve středu přibylo v Česku 9446 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles zhruba o 800 nakažených proti úterý a přibližně o 200 proti minulé středě. Přesto je to třetí nejvyšší denní nárůst za poslední tři týdny. V nemocnicích je s covidem 5817 pacientů, v těžkém stavu je 1057 z nich. S koronavirem dosud v Česku zemřelo 17.772 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od loňského března, kdy epidemie koronaviru v zemi propukla, se prokazatelně nakazilo 1,064.952 lidí. Téměř 949.000 z nich se z nemoci vyléčilo. Aktuálně je v zemi zhruba 98.000 nakažených, většina má mírný průběh nemoci.

Jedním z nejsledovanějších údajů je v posledních týdnech kvůli napjaté kapacitě nemocnic počet hospitalizovaných. Před týdnem bylo v nemocnicích s nákazou covid-19 zhruba o 100 lidí více než nyní. Pacientů v těžkém stavu naopak mírně přibylo. Ministerstvo ovšem údaje zpětně upravuje.

Statistiky navíc nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky koronaviru, v nemocnicích přitom dál zůstávají. Podle ministerstva zdravotnictví jsou tak nemocnice na hraně svých kapacit a vláda se kvůli tomu zatím nechystá zmírňovat opatření proti šíření nákazy.

Od 27. prosince se v Česku proti koronaviru očkuje. Zdravotníci zatím aplikovali 399.896 dávek vakcíny, více než 15.000 z nich ve středu. Druhou dávku zatím dostalo 128.817 lidí. Podle statistiky ministerstva se ale zatím stále nezačalo očkovat vakcínou AstraZeneca, jejíž distribuce začala v pondělí. Dosud se tak očkuje pouze látkami od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Vakcínu dostávají především zdravotníci, pracovníci a klienti sociálních zařízení a senioři nad 80 let.

Úmrtí s covidem je v tomto roce více než 100 denně, méně jich bylo naposledy 20. prosince. Na úterý zatím připadá 118 obětí, na středu pak 61, ale tyto údaje obvykle při dalších aktualizacích rostou. "S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování," uvedlo ministerstvo.

Nejpostiženějšími regiony jsou nyní Chebsko, Sokolovsko a Trutnovsko. V uplynulých sedmi dnech tam počet nakažených na 100.000 obyvatel výrazně přesáhl tisíc případů. Vláda proto dnes omezila v těchto okresech pohyb. Lidé je nebudou moci opouštět, ani do nich cestovat. Z omezení pohybu budou výjimky jako docházka do škol či do zaměstnání. Lidé v těchto třech okresech budou mít povinnost nosit chirurgické roušky.

Index protiepidemického systému (PES), který ukazuje vývoj epidemie koronaviru v Česku, je k dnešku na 71 bodech. Na této úrovni je pátý den v řadě. Reprodukční číslo, které ukazuje množství lidí nakažených od jednoho pozitivně testovaného, má hodnotu 1,04. Index PES od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni opatření proti šíření nákazy. V zemi ale nadále platí nejpřísnější pátý stupeň, změna se kvůli naplněnosti nemocnic nechystá.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Vláda ČR | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse