Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek třetí den v řadě zrychloval. Už předtím šéf statistiků Ladislav Dušek předpověděl, kolik nakažených budeme evidovat na konci května.

Podle nejnovějších predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude na konci května v ČR celkem asi 8500 nakažených covidem-19. Počítá s průměrným růstem v příštím měsíci o 15 případů denně. Na tiskové konferenci to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Ještě před týdnem statistici předpovídali na konci května 9000 nemocných.

ÚZIS připravil také tři dlouhodobější scénáře. První počítá se současným lepšícím se vývojem a vrcholem epidemie, který byl na konci března. Na konci května by mělo být denně zhruba 61 případů, v červnu 36, červenci 21 a od září do prosince už jen jednotky případů.

Scénář mírného zhoršení počítá s pozvolným nárůstem případů a průměrným počtem 1,1 další nákazy na jednoho nakaženého. Ze zhruba 144 nových případů denně na konci května by se situace zhoršila až na prosincových 246.

Nejhorší scénář počítá s reprodukčním číslem 1,3 a vrcholem epidemie na konci listopadu s téměř 18.000 novými případy denně. "Už na konci května budeme vědět, kterým z nich se vydáme," řekl Dušek. První model podle něj počítá s kumulativním počtem nakažených do 10.000 lidí, druhý s 13.000 a nejhorší s 19.000.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse