Česko provedlo revizi vztahů s Ruskem. Lipavský řekl, do kdy bude hrozbou

Jan Lipavský

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

21. června 2023 13:59

Česká vláda na středečním jednání schválila zprávu o revizi vztahů s Ruskem, které od konce loňského února vede agresivní válku proti sousední Ukrajině. Dokument předložil kabinetu ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). Rusko podle něj bude hrozbou pro Evropu i po válce, pokud nedojde k proměně společnosti.

Lipavský na twitteru připomněl, že došlo k výraznému snížení ruské diplomatické přítomnosti v Česku či zmražení ruského majetku v hodnotě kolem 10 miliard korun. Zmínil také probíhající snižování energetické závislosti na Moskvě.

"Se zemí, která vede agresivní válku proti svému sousedovi a ohrožuje mezinárodní řád, nelze mít vztahy jako dříve. Dokud se ruská společnost nezmění, bude Rusko představovat pro Evropu hrozbu," konstatoval ministr s tím, že občanská společnost a obránci lidských práv mají v Česku jednoznačnou podporu.

Česká vláda také v květnu zrušila usnesení komunistických vlád, na jejichž základě byly Rusku bezplatně poskytovány desítky pozemků. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nejsou užívány výhradně pro diplomatické účely.

"Rusko nereagovalo na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba tu situaci řešit. Proto jsme přistoupili ke zrušení těchto usnesení a k narovnání vztahů. To znamená, že budeme po Rusku požadovat za tyto pozemky nájemné, které je pro podobný typ pozemků v daném místě obvyklé," napsal šéf občanských demokratů na twitteru.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová tehdy uvedla, že Rusko zaznamenalo rozhodnutí české vlády o zrušení vládních usnesení, na jejichž základě byly bezplatně poskytovány desítky pozemků. Požadavek Prahy na doplatek za pronájem označila za "vydírání" a porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. České úřady také obvinila z rusofobie.

Témata: Jan Lipavský Rusko Vláda ČR