Autoři upravili mobilní aplikaci Tečka pro prokazování bezinfekčnosti na covid-19, která byla spuštěna na konci června. Na twitteru o tom informovala Národní agentura pro informační a komunikační technologie (NAKIT). Fungovala špatně pro jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. Aplikaci si stáhlo více než 700.000 lidí, aplikaci čTečka pro ověřování certifikátů asi 270.000 lidí.

Uživatelé po spuštění aplikace upozorňovali na to, že u jednodávkové vakcíny aplikace potvrzovala bezinfekčnost až po 21 dnech místo správných 14 dní jako u ostatního dokončeného očkování. " Dnes ráno byla nasazena oprava nastavení parametru v aplikaci Tečka u očkování vakcínou Janssen. Aktualizace aplikace není potřeba," uvedli autoři.

Další změna v uznávání bezinfekčnosti, která se týká dvoudávkových vakcín Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, nastane v pátek, kdy přestane platit, že bezinfekčnost mohou lidé prokázat už 22 dní po očkování první dávkou. Proti nakažlivější variantě delta, která je za současným nárůstem počtu nových případů v Evropě, chrání jedna dávka podle odborníků jen zhruba z 33 procent. Proto bude nově uznávaná bezinfekčnost až dva týdny druhé dávce očkování, kdy už je imunita maximální.

Dále je možné bezinfekčnost prokázat také negativním testem, antigenním po 72 hodin a PCR testem na sedm dní. Bezinfekční jsou také lidé šest měsíců po prodělané nákaze potvrzené pozitivním testem. Diskutuje se také o uznávání ochranné hladiny protilátek prokázané testem, za diskriminační jejich neuznávání označil i soud. Podle dřívějšího vyjádření ministra Adama Vojtěcha (za ANO) není stanovena hodnota hladiny protilátek, která dostatečně chrání. Proti uznávání protilátek jsou i někteří odborníci, například epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES).

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | covid pasy | stars24.cz

Vstoupit do diskuse