Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude třeba proti šíření koronaviru nasadit nové očkovací látky. Ty dosavadní sice zachránily miliony životů, ale rozhodujícím způsobem neomezily šíření viru.
Organizace vědce vyzvala k vyvinutí nových vakcín, které by omezily roznášení infekce. Jinak bude přetrvávat riziko vzniku virových variant, vůči nimž budou vakcíny méně účinné, upozornila WHO.
Nutné je, aby byly k dispozici i očkovací látky, jejichž aplikace bude jednodušší než dosud, například v podobě nosního spreje. WHO aktualizovala i své očkovací cíle.
Dvakrát očkovaný tak má být veškerý zdravotnický personál na světě a všichni lidé starší 60 let a zvlášť silně ohrožené osoby s jinými chorobami. Dosavadního cíle naočkovat do poloviny tohoto roku 70 procent všech lidí ve všech zemích přitom nebylo dosaženo. Do konce června to dokázalo jen 58 zemí.
Podle studie londýnské Královské univerzity, kterou v červnu zveřejnil odborný časopis The Lancet, zachránilo očkování proti covidu-19 téměř 20 milionů lidských životů. V chudších zemích však je naočkováno teprve 28 procent starších lidí a 37 procent zdravotního personálu.
Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace)