Zavedení povinných respirátorů je velkým tématem posledních dní také u nás. Mnohé země tak reagují na šíření nakažlivější mutace koronaviru. Podle expertů však mohou dostatečnou ochranu poskytnout i některé roušky.
Také v Česku se v reakci na kroky některých sousedních zemí začalo i na vládní úrovni mluvit o možném zavedení povinnosti nosit respirátory FFP2 na některých veřejných místech, například v obchodech či prostředcích hromadné dopravy.
V tomto týdnu má skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou vypracovat analýzu, zdali je možné něco takového v Česku nařídit s ohledem na finanční možnosti občanů.
Aby to v debatě o respirátorech FFP2 nezapadlo:Nanorouška je alternativou k respirátoru a je levnější, např. Nano Med.Clean z Liberce @ZdravkoOnline @AndrejBabis Dobře usazená na obličeji chrání před nákazou z okolí stejně efektivně, resp. lépe než levné respirátory z Asie. pic.twitter.com/CNNwVMXK4i
— Jiří Kůs (@jirkakus) January 24, 2021Experti přitom upozorňují, že účelu nemusí posloužit pouze respirátory tříd FFP2 a FFP3. Podle Jiřího Kůse z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR je levnější alternativou nanorouška.
"Dobře usazená na obličeji chrání před nákazou z okolí stejně efektivně, respektive lépe než levné respirátory z Asie," napsal předseda organizace na twitteru.
Témata: Zdravotnické roušky
Halinu Pawlowskou zradilo zdraví: Jaká je prognóza na následující měsíce?
Martin Dejdar řekl, co je zrůdné! Jde o politiku