NEBEZPEČNÉ MOŘE! Vědci zjistili, jak dlouho se můžete koupat, než onemocníte!

Ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

5. července 2019 13:19

Blíží se doba dovolených a spousta lidí chystá k moři. Měli by se ale připravit na to, že se možná vrátí domů nemocní. Podle nové studie totiž plavání v oceánů mění mikrobiomy kůže a zvyšuje se tak pravděpodobnost infekce.

Některé dřívější studie si všimly zarážejících vazeb mezi plaváním v oceánu a výskytem infekcí. Ti, kteří byli v moři, na rozdíl od těch na pláži, začali trpět větším počtem infekcí, od ušních, respiračních ke kožním.

Vědkyně Marisa Chattman Nielsenová z University of California v Irvine se svým týmem proto uskutečnila experiment, který měl objasnit, proč jsou zrovna lidé v moři náchylnější k infekcím. Shromáždila devět dobrovolníků, kteří nebyli pravidelnými návštěvníky moře, nepoužívali opalovací krém, nebrali v posledních šesti měsících antibiotika a nekoupali se během posledních 12 hodin.

Vědci zjistili, že před koupáním měli jedinci různé druhy kožních bakterií. Po vykoupání se však jejich kožní mikrobiom (souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla – poznámka redakce) změnil, přičemž dobrovolníci vykazovali podobnou strukturu kůže. Bylo to dáno tím, že obvyklé kožní bakterie se v moři odplavily a nahradily je ty mořské.

Podle Chattman Nielsenové je zajímavé, že u každého účastníky byly zjištěny bakterie druhu Vibrio. Tyto bakterie mohou způsobovat např. choleru. Vyskytovaly se na většině účastníků experimentu i po šesti hodinách po plavání, ale po 24 hodinách byly jen na jednom jednotlivci.

Ačkoliv bakterie druhu Vibrio nejsou patogenní, pro osoby s oslabenou imunitou mohou představovat problém. To platí obecně pro všechny lidi, kterým se mění mikrobiomy kůže. Ta je totiž hlavní lidskou obranou proti infekcím.

Zatímco tělu trvá návrat k dosavadní struktuře kůže minimálně šest hodin, mořské bakterie se na ní uchytí do 10 minut.

Některé bakterie, jako právě bakterie druhu Vibrio, se zdají být mnohem příchylnější k lidské kůži než jiné. Bakterie druhu Vibrio na lidské kůži byla desetkrát větší než ta v oceánu, což ukazuje že lidi jí poskytují lepší živiny.

Témata: dovolená cestování Moře