Calvin Klein se proslavil sexistickou kontroverzní reklamou

Móda

Autor: stars24.cz

16. listopadu 2017 11:07 | Aktualizováno: 16. listopadu 2017 13:32

Jeho modely se vyznačují jednoduchostí a praktičností, v reklamě se neobává kontroverzí či provokací. Americký módní tvůrce Calvin Klein, který 19. listopadu oslaví 75. narozeniny, začínal s džínami, spodním prádlem, časem se prosadil i s parfémy, šperky či hodinkami. Své první návrhy šatů si tento budoucí módní vizionář kreslil již v pěti letech.

Svůj sen začal Klein uskutečňovat v roce 1968, kdy si spolu s kamarádem z dětství Barrym Schwartzem založili firmu Calvin Klein Inc. První zakázku získali náhodou, když si nákupčí střihů velkého obchodního domu Bonvit Teller spletl patro a ocitl se omylem v jejich dílně. Byl ale okouzlen a zakázka za 50.000 dolarů zanesla jméno Kleina na módní mapu. Povědomí si udělal v módě pro běžné nošení.

V roce 1973 navrhl kolekci sportovního oblečení, z níž se postupně zrodil široce používaný termín "vzhled Calvin Klein". Slávu a úspěch ale zaplatil rozvodem s první ženou Jayne. Jak Klein řekl, následovalo poté "divoké období" plné drog a avantýr. Po publicitě prahnoucího návrháře změnil v roce 1978 únos jediné, tehdy jedenáctileté dcery. Marci vyvázla nakonec bez zranění. Klein se ale více stáhl do soukromí.

Hlavu americkým puritánům zamotal v roce 1979 svou provokativní reklamou na džíny, v níž se patnáctiletá herečka Brooke Shieldsová ptá: "Víš, co je mezi mnou a mými calvínami? Nic." Návrhář kabátů se téměř přes noc změnil v nejúspěšnějšího návrháře džín. Ameriku tehdy zachvátila džínová horečka a Kleinovy calvíny měly i díky negativním ohlasům feministek o odbyt postaráno.

Strategii sobě vlastní zvolil Klein i v roce 1982 při propagaci pánského spodního prádla - běžně užitkový výrobek změnil na předmět touhy. Reklamy se sexuálním podtextem opět vyvolaly negativní reakce, ale zároveň zboží dobře prodávaly. Neméně úspěšný byl Klein i při výrobě parfémů. Značky Obsession, Eternity, Escape a další rozšířily v 70. a 80. letech nejen škálu jeho výrobků, ale i zisky. Hlavní tváří CK se na několik let stala britská topmodelka Kate Mossová.

V roce 1997 rozšířil Klein své portfolio o výrobu hodinek. "Pro muže jsou hodinky vlastně tím jediným skutečným módním doplňkem, kterým může vyjádřit svůj vkus," tvrdil.

Klein se narodil v roce 1942 v New Yorku v židovské rodině, jejíž kořeny sahají do Maďarska. Z židovské komunity v Bronxu vzešli také jeho kolegové Robert Denning nebo Ralph Lauren. Kleinův otec měl malý obchod, matka byla krejčová. Malý Calvin ji rád pozoroval při práci u šicího stroje a tehdy se nadchl pro módu. Po absolvování Technologického institutu módy a Vysoké umělecko-designové školy v New Yorku začínal jako učeň v textilní továrně.

Držitel nejrůznějších ocenění za módní návrhářství prodal v roce 2002 své impérium s obratem šest miliard dolarů ročně za 430 milionů dolarů americkému košilovému gigantu Phillips-Van Heusen (nyní pod názvem PVH), značka CK ale zůstala.

V roce 2006, po deseti letech odloučení, se Klein rozvedl se svojí druhou manželkou Kelly Rectorovou. V neautorizovaném životopise z roku 1994 publicisté Steven Gaines a Sharon Churcherová napsali, že Klein byl před tímto sňatkem v roce 1986 bisexuál a že i po svatbě si oba s Kelly vedli převážně oddělené životy.

Témata: Calvin Klein