Lékaři jsou na stopě léku, který uleví milionům lidí. Ženám především

Mládá dívka

Autor: Libor Frýdl

27. ledna 2024 21:54

Mezinárodní výzkumný tým úspěšně provedl genetickou úpravu bakterie na kůži, která produkuje látku, která může být účinná při léčbě příznaků akné. Informuje o tom server Phys.org. Akné přitom v dospělosti trápí až 51 % žen, u kterých se objevuje především.

Akné je častým kožním onemocněním, jehož příčinou je zablokování nebo zánět vlasových folikulů. Od černých a bílých teček po vředy a cysty, akné může mít různé formy a postihuje zejména obličej, čelo, hrudník, ramena a záda. Léčba těžkých forem akné obvykle zahrnuje antibiotika nebo léčiva jako isotretinoin, které mohou mít závažné vedlejší účinky.

Vědci se zaměřili na genetickou úpravu bakterie Cutibacterium acnes (C. acnes), která se běžně vyskytuje na kůži a může hrát roli v rozvoji akné. Úpravou této bakterie bylo dosaženo produkce proteinu NGAL, což je látka podobná isotretinoinu, léku používanému k omezení tvorby kožního mazu. Tato nová terapeutická metoda se zaměřuje na přirozeně se vyskytující bakterie na kůži, což by mohlo minimalizovat vedlejší účinky související s tradičními léčebnými metodami.

Hlavní autorka studie, Nastassia Knödlsederová z Universidad Pompeu Fabra (UPF) v Barceloně, zdůraznila, že vývoj této nové technologie otevírá dveře pro genetickou úpravu různých bakterií s terapeutickým účinkem. Tato technologická platforma má potenciál být využívána nejen pro léčbu akné, ale i pro další onemocnění.

V současné době se vědci zaměřují na použití této nové terapeutické metody na akné, ale plánují ji rozšířit na další kožní onemocnění. Program SkinDev, financovaný Evropskou unií, bude využit k modifikaci bakterie C. acnes pro léčbu atopické dermatitidy, známé též jako atopický ekzém, což je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, často postihující malé děti. 

Témata: Vědci nemoc Lidé