Británie dnes oznámila 28.773 nově zachycených nákaz koronavirem, což je podle agentury Reuters nejvyšší denní přírůstek od konce ledna. Rostou také počty úmrtí po infekci virem SARS-CoV-2 a počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19, ovšem tyto ukazatele jsou stále hluboko pod maximy ze začátku roku.

Vláda vzhledem k plánovanému odvolání zbývajících restrikcí v Anglii počítá s nárůstem denních počtů infekcí nad 50.000 a možná až k hranici 100.000.

Od konce června jsou v zemi přírůstky vždy vyšší než 20.000 a podle vládních expertů stojí téměř za všemi infekcemi nakažlivější varianta koronaviru zvaná delta. Přírůstek nad 30.000 Británie naposledy zaznamenala 23. ledna, dosavadním maximem je 81.513 infekcí ohlášených 29. prosince.

I přes rostoucí bilance v pondělí britský premiér Boris Johnson potvrdil plán zrušit 19. července zbývající protiepidemické restrikce v Anglii. "Pro tuto chvíli očekáváme, že infekcí bude nadále přibývat... K 19. červenci, kdy vstoupíme do čtvrté fáze (rozvolňování), naznačují doporučení, která jsme dostali, a modely, že bychom mohli mít až 50.000," řekl dnes před poslanci ministr zdravotnictví Sajid Javid. "Mohly by se dostat až ke 100.000," dodal v souvislosti s možnými možnými scénáři po definitivním konci omezení v Anglii.

Kromě počtů nákaz rostou i další hlavní ukazatele vývoje epidemie v Británii, ty se ovšem drží na relativně nízkých hodnotách. V neděli bylo podle oficiálních dat v britských nemocnicích 2140 pacientů s covidem-19, což je méně než desetina hodnot z přelomu ledna a února. Země dnes ohlásila nejvyšší počet obětí covidu-19 za více než dva měsíce, konkrétně 37 případů, v nejhorší fázi zimní vlny epidemie ovšem přibývalo denně přes 1200 úmrtí.

K vývoji zřejmě přispívá úspěch britské očkovací kampaně. První dávku vakcíny do pondělí dostalo 86 procent dospělé populace, přes 64 procent dospělých ve Spojeném království je plně naočkovaných.

Témata:

očkování | Velká Británie | Boris Johnson | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse