Největší české krematorium najdete v Ostravě a v těchto dnech – bohužel – i na stránkách světových novin. Kritická situace, kdy zařízení nestíhá zpopelnit všechny zesnulé, zaujala i deníky v USA. Podle hygieniků jde ovšem o lokální problém Moravskoslezského kraje.

Smutným tématem tohoto týdne je v Česku kapacita krematorií, která mnohde čelí náporu nebožtíků v souvislosti s probíhající koronavirovou pandemií. Nejkritičtější je situace v Moravskoslezském kraji, kde funguje jediné zařízení.

Krematorium Ostrava za běžných okolností zpopelní 950 až 970 zesnulých měsíčně, v posledních měsících je to však až o 60 procent více. Vedení již v listopadu bylo nuceno instalovat dodatečné chladicí zařízení a přistavit dva mrazicí kamiony.

Kraj si proto vyžádal pomoc, která bude spočívat v tom, že proběhne převoz 50 těl do jiného krematoria v jihomoravských Hustopečích. Obecně je totiž kapacita zařízení v zemi i v současnosti dostatečná.

Současný stav v Moravskoslezském kraji přesto dostal Česko na stránky světových novin. O potížích ostravského krematoria referuje na webu americký deník New York Post, který navíc zdůrazňuje, že jde o největší zařízení svého druhu v republice.

„Všechny tři kremační komory pracují nepřetržitě, zatímco skladovací kapacity byly opakovaně navýšeny. Navzdory veškerému úsilí je největší české krematorium zahlceno rostoucími počty obětí pandemie,“ píše list s dodatkem, že vzhledem ke zvyšujícím se denním nárůstům nakažených se situace s největší pravděpodobností ještě zhorší.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová ovšem na páteční tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví prohlásila, že v Moravskoslezském kraji bývá kritická situaci i při výskytu jiných nemocí. Uvedla také, že zemřelé s covidem lze pohřbívat i do země, nejen žehem.

Témata:

Ostrava | pohřebnictví | Moravskoslezský kraj | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse