Češi jsou rusofobové a vydírají nás, reaguje Rusko na rozhodnutí Fialovy vlády

Rusko, Kreml

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

18. května 2023 16:30

Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo první oficiální reakci na rozhodnutí vlády, podle kterého už Česko nebude Moskvě bezplatně poskytovat pozemky na svém území. Mluvčí resortu Marija Zacharovová tvrdí, že jde ze strany Fialova kabinetu o vydírání.

Zacharovová uvedla, že Rusko zaznamenalo rozhodnutí české vlády o zrušení vládních usnesení, na jejichž základě byly Rusku bezplatně poskytovány desítky pozemků. Požadavek Prahy na doplatek za pronájem označila za "vydírání" a porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. České úřady také obvinila z rusofobie.

Mluvčí ruské diplomacie tvrdí, že Moskva opakovaně nabízela konání konzultací k problematice nemovitostí. Premiér Petr Fiala ovšem už ve středu uvedl, že naopak ruská strana nereagovala na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba situaci řešit.

O rozhodnutí vlády zrušit usnesení komunistických vlád informoval Fiala s tím, že pozemky navíc nejsou užívány výhradně pro diplomatické účely. Podle jeho názoru jde o důležitý krok směrem k narovnání vztahů s Ruskem.

"Rusko nereagovalo na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba tu situaci řešit. Proto jsme přistoupili ke zrušení těchto usnesení a k narovnání vztahů. To znamená, že budeme po Rusku požadovat za tyto pozemky nájemné, které je pro podobný typ pozemků v daném místě obvyklé," napsal šéf občanských demokratů na twitteru.

Témata: Rusko Petr Fiala (ODS) Vláda ČR