Rusko chystá největší válku v Evropě od roku 1945 a chce obklíčit ukrajinské hlavní město Kyjev, je přesvědčen britský premiér Boris Johnson. Řekl to v rozhovoru s BBC na okraj mnichovské bezpečnostní konference. Všechno podle Johnsona nasvědčuje tomu, že Rusko už v některých ohledech svůj plán začalo naplňovat.

"Mám obavy, že plán, který vidíme, se týká něčeho, co by skutečně rozsahem mohlo být největší válkou v Evropě od roku 1945," uvedl Johnson. Všechny důkazy podle něj ukazují, že Rusko chystá útok na Ukrajinu. Moskva, která od roku 2014 okupuje ukrajinský Krym a podporuje proruské separatisty na východě Ukrajiny, to opakovaně popírá a tvrdí, že jde o západní propagandu.

Zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij dnes televizi Sky řekl, že zprávám od amerických a britských zpravodajců není možné věřit. Tyto tajné služby totiž udělaly mnoho hrubých chyb při posuzování situace před invazí do Iráku, kterou v roce 2003 podnikla skupina zemí vedená Spojenými státy. Navíc podle ruského diplomata nikdo nemá právo Rusku říkat, kde a kdy dělat vojenská cvičení.

Podle Johnsona stejně jako podle amerického prezidenta Joea Bidena je hrozba ruské invaze bezprostřední. "Skutečnost je taková, že vše nasvědčuje tomu, že tento plán již v jistém smyslu začal," řekl britský premiér zřejmě v odkazu na aktuální dění na východní Ukrajině, kde proruští separatisté vyhlásili všeobecnou mobilizaci a kde se stupňují boje.

Zpravodajské informace, které má Johnson k dispozici, podle něj naznačují, že se Rusko chystá zaútočit nejen z východu ze svého území, ale také ze severu z Běloruska přímo na oblast Kyjeva. Byl to právě běloruský prezident Alexandr Lukašenko, kdo v sobotu spolu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem přihlížel ruským testům strategických jaderných zbraní. Bělorusko dnes uvedlo, že bude pokračovat ve vojenských cvičeních s Ruskem. Podle běloruského ministerstva obrany kvůli zvýšené vojenské aktivitě v blízkosti ruských a běloruských hranic je třeba prověřit připravenost ruských a běloruských jednotek.

Spojené státy odhadují, že nyní má Rusko u hranic s Ukrajinou na svém území i v Bělorusku až 190.000 vojáků. Zhruba polovina z nich je podle Washingtonu v útočném postavení.

Johnson znovu připomněl, jak tvrdé sankce je Západ v případě ruského útoku připraven přijmout. Británie a USA by například zabránily ruským společnostem obchodovat v dolarech a v librách. Ani taková hrozba ale podle něj "nemusí stačit k odstrašení iracionálního aktéra" jakým je Putin. Podle Johnsona je možné, že ruský prezident neuvažuje logicky a nevidí blížící se katastrofu.

Témata:

Boris Johnson | stars24.cz

Vstoupit do diskuse