Nejméně osm mrtvých a 35 zraněných si vyžádaly dnešní pumové útoky na tři kostely ve druhém největším indonéském městě Surabaya na ostrově Jáva. Nejméně v jednom případě útočil sebevražedný atentátník. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní policii, podle níž může bilance dále stoupat.

Terčem prvního útoku byl římskokatolický kostel Panny Marie, kde zahynuli čtyři lidé, včetně předpokládaného sebevražedného atentátníka, který se podle svědků vydával za křesťanského věřícího. Exploze, která následovala o několik minut později v dalším křesťanském kostele, usmrtila dva lidi. Další dvě osoby pak zemřely při útoku na kostel letniční církve ve městě.

Indonéská televize odvysílala záběry na trosky rozptýlené kolem jednoho ze zasažených kostelů a na další kostel v plamenech. "Úřady se snaží identifikovat oběti," uvedl policejní mluvčí Frans Barung Mangera.

Mluvčí indonéské rozvědky řekl, že tajné služby podezírají ze spáchání dnešních útoků radikální skupinu Jemaah Ansharut Daulah, která se inspiruje teroristickou organizací Islámský stát (IS).

Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě.

Malé teroristické skupiny, které dříve útočily na stát a cizince, byly převážně rozpuštěny. Indonéské úřady se však obávají nárůstu extremismu vedeného stoupenci Islámského státu v jihovýchodní Asii. IS má podle indonéských úřadů v Indonésii přes 1200 přívrženců.

Loading...

Témata:

Teroristické útoky v Indonésii | Indonésie | Breaking News | Bombový útok v Indonésii (13.5.2018) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse