Cestování se Čechům opět zkomplikuje. Do Rakouska už nebude stačit negativní test!

Vídeň

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

17. prosince 2020 20:32

Rakouské ministerstvo zahraničí rozšíří od 19. prosince varování před cestováním kvůli sílící pandemii covidu-19 na téměř všechny země světa. Po příjezdu z rizikových zemí musí lidé do desetidenní karantény.

Platit to bude od soboty také pro Čechy, kteří dosud mohou do Rakouska cestovat s negativním testem. Česká republika totiž není mezi deseti státy, pro které zatím cestovní varování neplatí.

Rakouské ministerstvo zahraničí občany nadále odrazuje od všech cest do zahraničí, pokud nejsou nezbytné. Specifická varování se netýkají služebních cest nebo pendlerů.

I Rakušané se ještě mohou vydat do deseti zemí světa, aniž by riskovali komplikace při návratu kvůli covidu-19. Varování a s ním spojená karanténa se totiž nevztahují na Austrálii, Finsko, Irsko, Island, Japonsko, Nový Zéland, Norsko, Jižní Koreu, Uruguay a Vatikán.

Při příjezdu z jiných zemí se lidé musí uchýlit do desetidenní izolace, kterou lze předčasně ukončit podstoupením PCR testu s negativním výsledkem. Tento test je přitom možné provést nejdříve pátý den po vstupu do Rakouska.

Stejně jako mnohé další země Evropy a světa se i Rakousko nyní potýká s druhou vlnou pandemie způsobené koronavirem. Nákaza koronavirem se v Rakousku prokázala u více než 332.000 lidí, z toho u 2485 za posledních 24 hodin. Celkem od počátku epidemie v alpské republice s covidem-19 zemřelo 4982 osob.

Rakousko podle informací serveru OE24 chystá od 26. prosince už třetí uzavření obchodů či kadeřnictví. Odložena by měla být i lyžařská sezona, jejíž spuštění se očekávalo o Vánocích. Jednat o nových opatřeních by měli v pátek zástupci spolkové vlády a jednotlivých spolkových zemí. Zároveň ale země počítá s tím, že už před Novým rokem začne s očkováním obyvatel.

Témata: Rakousko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)