400 000 mrtvých s covidem! Polsko a Indie hlásí rekordy, Brazílie už čísla nezveřejňuje!

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Autor: stars24.cz, ČTK

7. června 2020 19:36

Počet lidí, kteří zemřeli v souvislosti s onemocněním covid-19, dnes ve světě přesáhl hranici 400.000. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Polsko či Indie hlásí rekordní nárůsty počty infikovaných.

V mnoha jiných zemích, například v Brazílii, Británii nebo Německu, počty nově nakažených a mrtvých podle oficiálních statistik naopak klesly. Pandemie nadále kalí vztahy mezi USA a Čínou. Republikánský senátor Rick Scott Čínu obvinil, že se snaží zpomalit nebo úmyslně narušit vývoj vakcíny proti covidu-19 v západních zemích.

V Polsku se v sobotu objevilo 576 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvíce od začátku epidemie. Velkou část, a to 346, však tvoří horníci z uhelného dolu Zofiówka ve Slezském vojvodství. K sobotnímu večeru polské ministerstvo zdravotnictví evidovalo celkem 25.986 nakažených koronavirem, 1153 lidí v důsledku komplikací provázejících nemoc covid-19 zemřelo.

Indie dnes také zaznamenala nový denní rekord v počtu nakažených. Testy tam prokázaly koronavirus u 9971 lidí. V této situaci se v pondělí chystají po deseti dnech otevřít nákupní centra, hotely a náboženská místa. Co do počtu infikovaných koronavirem je Indie pátou nejvíce zasaženou země na světě, nakazilo se tam 246.628 lidí a 6929 pacientů s covidem-19 zemřelo.

V Rusku je za poslední den nově potvrzených případů 8984, zatímco o den dříve jich bylo 8855. Nákaze podlehlo 134 lidí, proti předchozímu dni o 63 méně. Od začátku pandemie už nákaza v zemi se zhruba 146 miliony obyvatel usmrtila 5859 lidí, nakažených je 467.673. Moskva registruje 1956 nových případů, na Rudém náměstí se přesto konal knižní veletrh.

V některých jiných zemích bilance nakažených nebo zemřelých spíše klesaly. Británie hlásí nejmenší počet úmrtí od zavedení protipandemických opatření z 23. března, uvedla BBC. Nově zemřelých je potvrzeno 77, ale víkendová čísla jsou tradičně nižší kvůli menšímu počtu testů. Dohromady v zemi zemřelo oficiálně 40.542 lidí, což je druhý největší počet na světě.

V Německu se za poslední den nakazilo koronavirem 301 lidí, zhruba o 100 méně než o den dříve, dohromady už 183.979. Kvůli komplikacím provázejícím onemocnění zemřelo dalších 22 lidí, smrtelná bilance tak aktuálně činí 8668, vyplývá ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI).

Brazilská vláda v sobotu přestala zveřejňovat souhrnné počty nakažených koronavirem a úmrtí s covidem-19 a publikuje už jen počty za posledních 24 hodin. Ministerstvo zdravotnictví v noci na dnešek uvedlo, že za poslední den přibylo 27.075 potvrzených případů nákazy a 904 úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve bylo nově nakažených 30.830 a úmrtí 1005. Brazilská prokuratura dala ministerstvu zdravotnictví 72 hodin na to, aby jí vysvětlilo změnu ve statistikách týkajících se nemoci. Reálné počty v Brazílii jsou podle expertů zřejmě mnohem vyšší.

Čína, odkud se infekce rozšířila, má za poslední den šest nových případů nákazy, což je o tři více než předchozí den. Z toho pět jsou lidé, kteří se vrátili ze zahraničí. V Číně se koronavirem nakazilo už 83.036 lidí, počet úmrtí zůstává na 4634.

Na Čínu se dnes opět snesla kritika z USA. Republikánský senátor Rick Scott ji obvinil ze zdržování vývoje vakcíny proti covidu-19. "Musíme tu vakcínu vyrobit. Bohužel ale máme důkaz, že komunistická Čína se to snaží sabotovat nebo zpomalit," řekl Scott v rozhovoru s BBC.

Papež František dnes vyzval, aby lidé předčasně nevěřili, že se podařilo nad koronavirem zvítězit. Většina evropských zemí už přitom začala rozvolňovat opatření přijatá v souvislosti s pandemií, včetně těch cestovních. Maďarsko dnes oznámilo, že ruší veškerá omezení zavedená v osobní dopravě vůči Německu.

Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Polsko Brazílie