Covid-19 ve světě: Kde je denní nárůst nakažených rekordní?

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Autor: stars24.cz, ČTK

16. května 2020 13:53

Pandemie covidu-19 stále drží v sevření téměř celý svět, ale zatímco v Brazílii či v Rusku je nyní na vzestupu, v evropských zemích jako jsou Německo, Itálie či Španělsko se situace pomalu zlepšuje. Španělsko dnes ohlásilo nejméně úmrtí na komplikace spojené s koronavirem od půlky března. Itálie oznámila, že od 3. června otevře své hranice pro turisty a režim na hranicích od neděle uvolní i Rakousko.

Virem SARS-CoV-2, který se začal koncem loňského roku šířit z Číny, se už na celém světě infikovalo přes 4,5 milionu lidí a zhruba 308.000 osob zemřelo. Zdaleka nejvíce nakažených je podle absolutních čísel ve Spojených státech: pozitivní test tam mělo přes 1,44 milionu lidí a skoro 87.500 z nich zemřelo. Za uplynulých 24 hodin bylo úmrtí 1680, což je méně, než předcházející den.

V přepočtu na obyvatele na tom ovšem USA s populací 328 milionů nejsou zdaleka tak špatně a předstihují je evropské země jako Francie, Španělsko, Itálie či Británie. Americká Sněmovna reprezentantů schválila rekordní balíček na podporu ekonomiky, který dosahuje mamutí částky tří bilionů dolarů (72,92 bilionu korun).

Velká pozornost se nyní upírá i na Brazílii, kde každým dnem množství nakažených roste rekordním tempem. Za posledních 24 hodin jihoamerická země registrovala více než 15.000 případů nákazy, o den dříve to bylo bezmála 14.000. Vrchol koronavirové krize navíc Brazílii podle odborníků teprve čeká a skutečný počet mrtvých je zřejmě výrazně vyšší, než uvádějí oficiální statistiky, tedy kolem 15.000.

Dramatická je situace také v Rusku, které je s více než 270.000 nakažených druhou nejhůře postiženou zemí na světě. Za poslední den tam zdravotníci odhalili 9200 nových případů koronaviru a teprve podruhé od 2. května se tak počet nových nákaz dostal pod desetitisícovou hranici. Rekordní přírůstek nakažených ohlásilo i 130milionové Mexiko, kde se počet infikovaných přehoupl přes 45.000.

V Německu se naproti tomu za poslední den snížil počet úmrtí pacientů s koronavirem i počet nově nakažených. Nových obětí bylo 57, zatímco páteční bilance jich registrovala 101. Pozitivně testovaných bylo 620, což je skoro o tři stovky méně než předchozí den. Ve Španělsku zemřelo za poslední den 102 pacientů s koronavirem, což je nejméně od 16. března.

Italská vláda přijala dekret, kterým od 3. června zruší všechna dosud platná omezení pohybu, otevře své hranice a dovolí přeshraniční cesty. Překvapivé otevření hranic pro turisty se bude týkat občanů ze zemí schengenského prostoru včetně Čechů. Pro zahraniční návštěvníky přitom nebude povinná dvoutýdenní karanténa a Italové budou moci poprvé volně cestovat mezi jednotlivými regiony.

Další uvolnění oznámilo rovněž Rakousko, které od půlnoci ze soboty na neděli otevře všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem a kontroly bude provádět už jen namátkově.

Volnější režim si o tomto víkendu užívají i obyvatelé Anglie, kteří mohou cestovat dál od domova. Autoklub RAC uvedl, že na výlet autem se chystá až 15 milionů řidičů. Samosprávy ale varují, že obrovský nárůst návštěvníků může vést k rychlejšímu šíření nákazy.

Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Brazílie Itálie