Především téma migrace dominuje prvnímu dni setkání lídrů států Evropské unie v Bruselu, kterého se poprvé ve funkci premiéra účastní Andrej Babiš.

Při setkáních s premiéry visegrádské čtyřky či šéfy Evropské rady Donaldem Tuskem i komise Jeanem-Claudem Junckerem obhajoval Babiš české odmítání kvót na přerozdělování migrantů. Spolu s ostatními předsedy vlád V4 naopak přislíbil přispět 35 milionů eur (téměř 900 milionů korun) na zlepšení ochrany libyjské hranice. Evropští státníci během formální části summitu potvrdili vznik stálé posílené spolupráce 25 unijních zemí v obranné oblasti (PESCO).

Babiš svou bruselskou premiéru, která přišla pouhý den po jmenování jeho vlády, zahájil schůzkou s kolegy ze zemí visegrádské skupiny, tedy s premiéry Slovenska Robertem Ficem, Polska Mateuszem Morawieckým a Viktorem Orbánem z Maďarska. Čtveřice se setkala také s italským premiérem Paolem Gentilonim a šéfem Evropské komise Junckerem. Výsledkem právě tohoto jednání je slib přispět miliony eur na lepší ochranu libyjských hranic, aby se brzdil příliv migrantů z Afriky na cestě do Evropy.

Následnou dvoustrannou schůzku s šéfem unijních summitů Tuskem Babiš v podvečer před českými novináři ocenil. "Schůzka byla výborná, myslím, že jsme si porozuměli," prohlásil s připomínkou Tuskova názoru, že systém přerozdělování migrantů podle kvót je nefunkční a země EU jen rozděluje. Několikrát dnes nový šéf české vlády zopakoval, že Praha kvóty jako součást reformy unijního dublinského systému jednoznačně odmítá. Téma migrace je jedním z hlavním diskusních bodů u neformální večeře, spolu s děním na Blízkém východě. Závěry z diskuse se dnes nečekají, cílem je podle Tuska "otevřená a přímá debata" o klíčových a sporných otázkách.

Politici už večer oznámili svůj souhlas s prodloužením unijních sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců. Zavedeny byly v roce 2014 v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu.

Nový český premiér summit využil k tomu, aby se alespoň krátce seznámil také s řadou dalších politiků, pozdravil se například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, belgickým premiérem Charlesem Michelem a dalšími. V kruhu státníků u jednacího stolu má Babiš místo mezi švédským ministerským předsedou Stefanem Lövfenem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Na okraj summitu premiéři či prezidenti 25 zemí Eu potvrdili zájem trvale úžeji spolupracovat v obranné oblasti. Státy hodlají kooperovat v řadě konkrétních projektů - známo už je 17 z nich - a zavazují se například k vyšším obranným výdajům. Státy mají sladit své obranné schopnosti a případně se specializovat tak, aby se jejich možnosti vhodně doplňovaly.

"Je to praktické vyjádření naší vůle budovat evropskou obranu," řekl při krátkém ceremoniálu Tusk. "Je to dobrá zpráva pro naše spojence a špatná zpráva pro naše nepřátele," dodal. Části diskuse se zúčastnil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Britská premiérka Theresa Mayová nejspíš využije příležitosti, aby evropské partnery informovala o svém pohledu na vývoj jednání o odchodu její země z EU. Po středeční prohře v parlamentu, kde se prosadil dodatek k zákonu o vystoupení země z Evropské unie, který zákonodárcům poskytne rozhodující slovo o podobě brexitu, je však stále přesvědčena, že příslušné zákony sněmovnou protlačí.

O brexitu musí Mayová hovořit dnes. V pátek, kdy o věci mají rokovat politici 27 ostatních unijních zemí, už přítomna nebude. Čeká se, že by zbylých 27 zemí EU mělo potvrdit zahájení druhé fáze rozhovorů, které se mají týkat i budoucnosti vzájemných vztahů, až Británie na jaře 2019 unii opustí.

Témata:

Andrej Babiš | EU | imigrace | migrační kvóty | Vláda ČR | stars24.cz

Vstoupit do diskuse