stars24.cz

Slovenský premiér Robert Fico nebude v příštích prezidentských volbách v roce 2019 usilovat o zvolení hlavou slovenského státu. Fico to dnes řekl novinářům. Svou kandidaturu v přímé volbě prezidenta v roce 2014, v jejímž rozhodujícím kole ho přesvědčivě porazil současný prezident Andrej Kiska, označil Fico za chybu.

"Vyhlašuji na zdraví mého syna, nebudu kandidovat na prezidenta," uvedl Fico.

V uplynulých měsících se na Slovensku objevily spekulace, že Fico si opakovanou kritikou současného prezidenta Kisky - například za jeho cesty vládní letkou za rodinou do Popradu či za nejmenování ústavních soudců - možná připravuje pozici pro případnou prezidentskou kampaň. Kiska hodlá až v příštím roce oznámit, zda bude obhajovat funkci prezidenta.

Zatímco nejdéle sloužící slovenský premiér Fico v minulosti řekl, že v politice již v roce 2014 nebude, nyní ohlásil, že v ní hodlá působit do doby, než bude u veřejnosti o jeho služby zájem. Současně označil kandidaturu na prezidenta ve volbách hlavy státu před třemi lety za politickou chybu, protože podle něj "kandidovat z pozice předsedy vlády na post prezidenta je nemožné".

Fico stojí v čele slovenské vlády nepřetržitě od roku 2012, premiérem byl i v letech 2006 až 2010. V posledním období popularita jeho strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) ale klesá. Ztráty zaznamenala Ficova strana i v listopadových krajských volbách. Byť Směr-SD vyhrál poslední čtyři parlamentní volby na Slovensku, v loňských volbách do sněmovny strana zaznamenala ústup z dřívějších pozic. Získala 28,28 procenta hlasů proti volebnímu zisku 44,41 procenta v roce 2012.

Témata:

Robert Fico | Slovensko | stars24.cz

Vstoupit do diskuse