Rodičovský příspěvek: Vláda schválila změny v podpoře rodin s dětmi

Ilustrační fotografie.

Autor: Jan Hrabě, stars24.cz

29. června 2023 21:44

Fialova vláda na středečním jednání schválila návrh novely zákona o státní sociální podpoře, kterým chce zvýšit od 1. ledna 2024 rodičovský příspěvek o 50 tisíc na 350 tisíc korun. Na vyčerpání celkové částky budou mít rodiče méně času.

Zatímco u jednoho dítěte se příspěvek zvýší o 50 tisíc, v případě vícerčat to bude 75 tisíc korun. Zároveň bude zkráceno čerpání rodičovského příspěvku ze současných čtyř na tři roky. Změny se dotknou dětí narozených od 1. ledna 2024, potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskové zprávě.

Vládě podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) záleží na maximální možné podpoře rodičů. "Kromě navýšení rodičovského příspěvku o částku, která opravdu není nízká, se snažíme rodičům umožnit i co největší flexibilitu v tom, jak rychle budou rodičovský příspěvek čerpat, kdy se chtějí vracet do práce nebo jak chtějí kombinovat částečné úvazky," uvedl.

Podle ministra s tím souvisí navyšování kapacit dětských skupin a podpora zkrácených úvazků. "Stát má rodičům dávat možnosti volby a co nejméně překážet," dodal předseda lidovců.

Rodičovský příspěvek je dávkou rodiče, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodič může volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku až do vyčerpání celkové částky, která v současnosti činí 300 tisíc korun. V případě, že nejmladším dítětem v rodině jsou 2 a více dětí narozených současně, má rodič nárok až na vyčerpání celkové částky 450 tisíc korun.

Novela zákona má podle Úřadu vlády také zrychlit a zjednodušit řízení o dávkách státní sociální podpory a umožnit postupnou digitalizaci jednotlivých agend tak, aby se radikálně snížila byrokratická zátěž úřadů práce.

Témata: rodičovský příspěvek Vláda ČR Marian Jurečka (KDU-ČSL) děti těhotenství Rodina