Kontroverze kolem statistik Eurostatu o nebývalém růstu cen energií v Česku jsou nadále velkým tématem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce novelizovat zákon tak, aby dodavatelé měli povinnost sdělovat skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým klientům.

Podle Eurostatu v Česku ve druhém pololetí loňského roku zdražil plyn nejvíce ze všech členských zemí EU, konkrétně o 231 procent. Cena elektřiny stoupla o 97 procent, což znamenalo druhé místo za Rumunskem.

Síkela se o zapracování povinnosti do novely energetického zákona zmínil v dnešním vydání pořadu Otázky Václava Moravce v ČT. Regulátoři i statistici podle ministra dosud pracují s ceníkovými cenami, které však platí méně než 2,5 procenta lidí.

"Mám zmapováno 70 procent trhu, ze kterého vyplývá, že ceníkové ceny, se kterými pracuje Eurostat, platila méně než 2,5 procenta obyvatel. Zbývajících 97,5 procenta platí o 40 až 50 procent méně," vysvětlil.

Novelu zákona už ale projednává Sněmovna, bude proto potřeba do ní vstoupit formou pozměňovacího návrhu. Diskutující exministr Karel Havlíček (ANO) poznamenal, že podle jeho názoru zapříčinila nárůst nízká srovnávací základna z roku 2021, kdy byla zavedena nulová sazba DPH na energie.

Témata:

Jozef Síkela | Energetika | Vláda ČR | stars24.cz