Ve středu se covid-19 nově prokázal u 9034 lidí, skoro 1700 dalších se koronavirem nakazilo opakovaně. Oproti minulému týdnu je to dohromady asi o sedm desítek případů víc. Rostoucí trend zaznamenaly laboratoře také v pondělí, zatímco v úterý byl počet nakažených nižší než o týden dřív.

Podle odborníků současný vývoj může signalizovat nástup nové, menší vlny covidu-19, a to kvůli nakažlivější subvariantě omikronu. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že dál klesá počet hospitalizovaných. Za týden se snížil o zhruba 500, nyní je v nemocnicích 2228 pacientů s covidem. Z nich bylo 142 ve vážném stavu, což je o 55 méně než minulou středu.

Celorepublikové incidenční číslo, tedy počet nových nákaz na na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní, se druhý den po sobě drží těsně pod 500, nižší bylo naposledy 12. ledna. Reprodukční číslo bylo pod hodnotou jedna znamenající zpomalování epidemie. V poslední době klesá počet provedených testů i zájem o očkování proti covidu, které snižuje riziko těžkého průběhu nemoci. Za uplynulý den si přišly pro vakcínu necelé čtyři tisíce lidí, naprostá většina z nich pro posilující dávku. Dál vysoká zůstává pozitivita testů, což svědčí o stále značném šíření viru v populaci.

I přes stále relativně vysoké počty nakažených, které se v tomto týdnu zatím pohybují kolem 10.000 denně, dominantní varianta omikron způsobuje zpravidla méně závažný průběh nemoci. Nemocnice proto nezažívají nápor nakažených jako na podzim nebo před rokem, kdy musely omezovat péči. Od začátku epidemie před více než dvěma lety se v republice novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 3,6 milionu lidí, počet úmrtí s prokázaným koronavirem činí k dnešku 39.068. V posledních dnech se denní počty úmrtí pohybují kolem 30, v únoru umíralo s covidem zhruba 50 lidí denně.

Současný vývoj epidemie, která nezpomaluje tak jako v předchozích týdnech, podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nesouvisí s nynějším příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Z Dánska se podle Státního zdravotního ústavu rozšířila nově zachycená subvarianta omikronu označená BA.2, která je nakažlivější.

Stát kvůli příznivému vývoji postupně ruší většinu omezení. Od pondělí 14. března zůstanou respirátory povinné už jen v hromadné dopravě a zdravotnických či sociálních zařízeních.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse