Plošné povinné testování v Česku skončí vzhledem k vývoji koronavirové epidemie k 18. únoru. Po jednání vlády informaci ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Ministr školství Petr Gazdík (STAN) ČTK řekl, že pro školy to znamená poslední hromadné testování v pondělí 14. února. Konec s testováním k 18. únoru se týká i firem.

"Vzhledem k vývoji jsme se dohodli, že 18. skončí plošné povinné testování," uvedl po jednání kabinetu premiér Petr Fiala. Testování podle něj nepochybně pomohlo zpomalit přenos epidemie. "Vyhnuli jsme se vysokému zatížení nemocnic a situaci jsme zvládli, pandemie se vyvíjí podle predikcí, máme situaci pod kontrolou bez drastických opatření, lockdownů a nouzového stavu," konstatoval.

Žáci základních škol a denní formy vzdělávání na konzervatořích a středních školách se od 17. ledna testují jedenkrát týdně. První dva týdny v lednu se děti testovaly dvakrát týdně. Kratší dobu se povinnost týká studentů vyšších odborných škol.

Zaměstnavatelé mají od 17. ledna povinnost testovat všechny pracovníky dvakrát týdně antigenními samotesty. V případě pozitivity zaměstnanec odchází na pět dní do karantény. Lidé mají možnost podstoupit potvrzující PCR test, pokud je negativní, mohou se hned vrátit do práce. Z veřejného zdravotního pojištění je nově místo dvou testů hrazeno pět PCR testů za měsíc.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Školství | Vlastimil Válek (TOP 09) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse