Novela pandemického zákona čelí kritice: Válkovi napsali studenti!

Vlastimil Válek (TOP 09)

Autor: stars24.cz, ČTK

25. ledna 2022 12:22

K odmítnutí pandemického zákona a údajné diskriminace neočkovaných proti covidu-19 vyzvala otevřeným dopisem ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) skupina zhruba 30 studentů lékařských fakult. Dopis ČTK zaslala jeho signatářka Viktorie Tomancová z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Podle studentů je nepřijatelné to, že neočkovaní nemohou například do restaurace nebo na koncert. Chybí jim také zdůvodnění toho, proč se stejně jako očkování neuznává prodělané onemocnění nebo přítomnost protilátek.

Novela pandemického zákona, o které by dnes odpoledne měla rozhodnout Sněmovna, je podle studentů obcházením Ústavy ČR. "My, jako studenti, věříme, že s onemocněním covid-19 lze bojovat i v souladu s Listinou základních práv a svobod," uvedli. Požádali proto Válka, aby hlasoval proti jejímu přijetí. Sněmovní zdravotnický výbor přitom dnes na návrh svého předsedy Bohuslava Svobody (ODS) doporučil plénu, aby ohraničila platnost novely do konce letošního listopadu, s čímž Válek souhlasil. Nynější časové omezení stěžejních částí zákona je do konce února.

Podle studentů, kteří se na Válka obrátili, také v současnosti chybí racionální vysvětlení pro to, že jedinec s negativním PCR testem nemůže navštívit restaurace, sportovní zařízení nebo kadeřnictví. "To je pro nás zcela nepřijatelné a vyzýváme Vás k urychlenému zrušení diskriminace občanů na základě jejich svobodného rozhodnutí nepodstoupit medicínský zákrok podmínečně schválenou vakcínou," napsali. Řada studií podle nich ukazuje, že plošná opatření na epidemii nemají zásadní efekt.

Podle nich by měl ministr rovněž přezkoumat své výroky o tom, že vakcinace má zabránit úmrtí na covid-19. Studenti jsou přesvědčeni o tom, že v současnosti existuje efektivní léčba nemoci. Stát by podle nich by měl upozorňovat také na to, že lidé mohou zvyšovat odolnost svého imunitního systému například spánkem, pohybem nebo vyváženou stravou.

Vysoké riziko závažného onemocnění a úmrtí na covid-19 je podle studentů v naprosté většině u vyšších věkových kategorií a pacientů s dalšími zdravotními problémy. Poukázali na to, že podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v ČR průměrný věk zemřelých na koronavirus 79 let. Věková kategorie studentů vysokých či středních škol tak podle autorů dopisu není hrozbou pro zahlcení zdravotního systému. Obávají se naopak, že rizika vakcinace mladých lidí převažují nad jejími benefity.

Podotkli, že vakcinace podle dostupných dat snižuje riziko závažného onemocnění, nezabraňuje ale nákaze. Chybí podle nich také fakty podložená odůvodnění, proč není na stejnou úroveň jako očkování pokládáno prodělané onemocnění nebo přítomnost protilátek.

Dopis podepsalo 29 studentů lékařských fakult v Praze, Plzni, Hradci Králové, Brně a Olomouci. Podpořilo je dalších 23 studentů jiných oborů. Na lékařských fakultách v ČR studuje zhruba 22.000 lidí.

Témata: Vlastimil Válek (TOP 09) studenti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování