Epidemie koronaviru v Česku dál sílí, v úterý přibylo nejvíc potvrzených případů covidu za dobu epidemie, testy odhalily 28.469 nakažených. Dosavadní rekord držel loňský 25. listopad s 27.937 pozitivními testy.

V mezitýdenním srovnání potvrdily laboratoře toto úterý zhruba o 16.000 nákaz víc. Od pondělního zahájení testování ve firmách roste také počet provedených testů, za úterý jich ministerstvo eviduje přes 128.000, o 29.000 víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nových případů výrazně roste v důsledku šíření nakažlivější varianty omikron.

Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat k 50.000 případů denně. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek v úterý v rozhovoru pro Televizi Seznam uvedl, že reálný počet nakažených v populaci nebude kvůli limitující kapacitě testů znám. "Do deseti dnů však budeme vědět, jestli omikron zahltí nemocnice, nebo ne," řekl. V úterý vyžadovalo nemocniční péči 1635 pacientů s onemocněním covid-19, z nich 252 bylo v těžkém stavu. Obě čísla prozatím klesají. Loni na přelomu listopadu a prosince, kdy přibývalo přes 20.000 nakažených denně, bylo hospitalizovaných s covidem přes 7000. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí.

V posledních týdnech přibývá také opakovaných nákaz koronavirem. V denním přírůstku nakažených na webu ministerstva takzvané reinfekce zahrnuty nejsou. Za úterý jich statistiky evidují asi 3700, před týdnem to bylo kolem 1300. Odborníci upozorňují na to, že počet opakovaných nákaz bude s dalším šířením varianty omikron v ČR dál růst. Prodělání nemoci totiž u této varianty chrání před nákazou méně než u delty a jí předcházejících variant koronaviru.

Spolu s denními nárůsty počtu nakažených se zvyšuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku se z úterních 799 zvýšilo na 950 případů, stouplo ve všech krajích. Nejhorší situace je nadále v Praze s aktuální incidencí 1819. V úterý byl v hlavním městě denní počet potvrzených případů opět rekordní, testy tam odhalily 5741 pozitivních. Vyšší incidenci než tisíc má ještě Středočeský kraj. Naopak relativně nejlépe je na tom Vysočina a Moravskoslezský kraj, kde připadá na 100.000 obyvatel v posledních sedmi dnech 529 nově nakažených, respektive 552.

Část firem se v pondělí, odkdy se až na výjimky musí dvakrát týdně testovat všichni pracovníci, rozhodla testovat své zaměstnance antigenními testy, které provádějí zdravotníci. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů projeví v denní statistice. Pracovníci, kterým vyjde antigenní samotest pozitivní, mohou pětidenní karanténu ukončit dřív negativním PCR testem, který ale nemají povinnost podstoupit. Za úterý ministerstvo zdravotnictví registrovalo přes 101.000 PCR testů, o 23.000 víc než před týdnem.

Podíly potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů rostou. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil na téměř 38 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních na zhruba 25 procent a u preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce na téměř 14 procent.

Vakcínu proti covidu-19 v úterý v Česku dostalo 55.428 lidí. Z toho si 47.348 lidí s dříve dokončeným očkováním přišlo pro posilující dávku, jejich počet tak přesáhl 3,37 milionu. Dokončené očkování má víc než 6,74 milionu lidí, celkově zdravotníci za víc než rok očkování v ČR rozdali téměř 16,6 milionu dávek. Vláda by dnes měla rozhodnout o vyhlášce, která nařizuje povinné očkování proti koronaviru vybraným profesím a lidem nad 60 let.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,65 milionu případů nákazy a zemřelo 36.937 lidí s prokázaným onemocněním covid-19.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse