Počty případů covidu-19 v mezitýdenním srovnání v Česku dál klesají. V úterý přibylo 11.825 nakažených, to je o téměř 4900 méně než před týdnem. Zvolna se snižuje i zátěž nemocnic - hospitalizaci nyní vyžaduje 4678 lidí s koronavirem, před týdnem jich bylo bezmála 6100.

Klesá i počet covidových pacientů ve vážném stavu, i když ne tak výrazně - za uplynulých sedm dní se snížil z 993 na 821. Vyplývá ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Setrvale se snižuje i tzv. incidenční číslo. Za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel republiky 563 případů covidu, předchozí den to bylo 608 a ve stejný den minulého týdne skoro 800.

Přestože v Česku epidemie v posledních třech týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron. Vláda má dnes oznámit, jaká budou platit protiepidemická opatření po skončení nouzového stavu 25. prosince.

Novým koronavirem se v zemi od loňského března prokazatelně nakazilo přes 2,4 milionu lidí, z nich 35.494 zemřelo. Do poloviny prosince umírala denně víc než stovka nakažených, od té doby se počty zemřelých pohybují v desítkách denně.

Snížit riziko úmrtí, těžkého průběhu i hospitalizace má očkování. Od konce loňského prosince zdravotníci v ČR podali už skoro 15 milionů dávek vakcín, plně naočkováno je asi 6,6 milionu lidí, víc než dva miliony z nich si přišlo pro posilující dávku vakcíny. V úterý bylo podle dosavadních údajů naočkováno zhruba 83.700 lidí, o několik tisíc méně než před týdnem.

Klíčovým ukazatelem pro vývoj epidemie je i pozitivita provedených testů, která se v poslední době pozvolna snižuje. Týdenní průměr pozitivních testů u diagnostických indikací, tedy u lidí s příznaky, klesl pod 25 procent, ještě na začátku prosince se přitom nákaza prokázala u každého třetího testovaného. V případě epidemiologické indikace, kdy se testuje po rizikovém kontaktu, se pozitivita drží pod 12 procenty. U nejčastějšího preventivního a plošného testování se covid prokáže u méně než pěti procent vzorků.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse