Německo darovalo České republice 10.000 dávek protilátkových léků Regn-Cov-2 na covid-19 od firem Regeneron a Roche. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru napsal, že v neděli dorazily do ČR a budou co nejdříve převezeny do nemocnic.

Některé v pátek informovaly, že protilátkové léky, které dostávají nakažení s vyšším rizikem nemoci, jim docházejí. Další objednávky, které ministerstvo nakoupilo, dorazí podle Vojtěcha v polovině prosince. Ve stejné době mají přijít i léky ve formě tablety od firmy MSD, kterých ministerstvo objednalo 5000 dávek.

"Velmi intenzivně jednáme se všemi výrobci. Máme objednány další dodávky monoklonálních protilátek. Jak Regn-Cov-2 od firmy Roche, což jsou ty, které nám dodalo Německo a jsme za to velmi vděční. Máme od nich objednáno dalších 25.000 dávek," řekl ministr po jednání vlády. Dodávku očekává v polovině prosince. "Do té doby máme zajištěné dávky na našem území," dodal.

Lék od firmy MSD je první protilátka ve formě tablety, předchozí jsou infuze, které se musí podávat v nemocnici. "Máme objednánu také další od firmy Pfizer, která ještě je před schválením," uvedl.

Ještě na začátku října náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková pacienty vyzývala, ať se o monoklonální protilátky hlásí, a apelovala na praktické lékaře, ať je na podání infuze do nemocnic posílají. V polovině října začaly počty nakažených - a potenciálních kandidátů na léčbu postupně růst.

Před dvěma týdny diskutovala o nákupu léků podle zápisu z jednání i klinická skupina (KS) ministerstva zdravotnictví. Skupina ministrovi doporučila objednat 20.000 dávek léku od Regeneronu, dodavatele mělo ministerstvo oslovit dopisem ohledně detailů. Projednávaná byla nabídka i dalších léků od firmy Celltrion, které podle Vojtěcha také Česko objednalo.

V Česku byly pacientům podávány i léky od firmy Eli Lilly. Nejdříve byl dodán bamlanivimab, který ostatním nemocnicím distribuovala Fakultní Thomayerova nemocnice, a poté etesevimab, který měl lépe účinkovat i na variantu koronaviru delta.

Jeho výrobce ale stáhl žádost o definitivní schválení léku u evropských orgánů. "Proto KS doporučuje již pouze doobjednat etesevimab ke stávajícím bamlanivimabům ve FTN k dopárování a dále již neobjednávat nad rámec smlouvy," píše se v dokumentu.

Ministerstvo v pátek uvedlo, že v zásobě je ještě asi 9000 dávek, které se přerozdělují mezi nemocnicemi. Dalších 24.000 dávek bamlanivimabu mělo dorazit tento týden.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | léky | stars24.cz

Vstoupit do diskuse