Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) ode dneška zpřísnila pravidla pro návštěvy pacientů. Do odvolání jsou zakázané návštěvy osob hospitalizovaných na akutních odděleních. Důvodem je podle nemocnice zhoršující se epidemická situace v zemi související s výskytem covidu-19 a dalších respiračních onemocnění.

ÚVN to dnes uvedla na svém webu. Opatření se dotkne i prezidenta Miloše Zemana, který je od 10. října hospitalizován na klinice intenzivní medicíny ÚVN.

Zakázány jsou nyní návštěvy osob na akutních lůžkách ÚVN. Návštěva osob na těchto odděleních bude možná jen u pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelné nemoci nebo u osob ve špatném psychickém stavu souvisejícím s hospitalizací. I v takových případech ale individuální návštěvu musí schválit lékař. Zároveň je povinné splnění hygienicko-epidemických opatření.

Prezident Zeman je umístěn na oddělení intenzivní medicíny. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke dnes ČTK potvrdila, že se tak zákaz návštěv dotkne i hlavy státu, protože pravidla platí pro všechny pacienty. Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) v úterý řekl, že Zeman je připraven ho přijmout ve chvíli, kdy ho v ÚVN přeloží z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj.

Nadále budou lidé moci navštívit své blízké, kteří pobývají v Domově Vlčí mák nebo jsou hospitalizovaní na oddělení dlouhodobé péče a na oddělení ošetřovatelské péče. Během maximálně třicetiminutové návštěvy bude muset mít příchozí po celou dobu návštěvy nasazený respirátor. Zároveň platí podmínka, že návštěva musí prokázat svou bezinfekčnost certifikátem k očkování, potvrzením o prodělání covidu-19 nebo platným testem na koronavirus s negativním výsledkem.

Už dříve v listopadu se návštěvám uzavřela všechna lůžková oddělení nemocnice Na Homolce a některá oddělení ve Fakultní nemocnice v Motole. Od konce října platí zákaz návštěv ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN). Ve Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) jsou nyní návštěvy zakázané na onkologické, neurologické, stomatologické a geriatrické klinice. Od pondělí 25. října platí ve VFN zákaz návštěv i na ORL, na III. interní klinice a na jednom lůžkovém oddělení urologické kliniky.

V úterý bylo podle dat na webu ministerstva zdravotnictví v českých nemocnicích 2058 lidí s potvrzenou nákazou novým typem koronaviru. V těžkém stavu bylo 288 pacientů. Počet hospitalizovaných je nejvyšší od 7. května. V mezitýdenním srovnání přibylo v nemocnicích 790 lidí s covidem, v těžkém stavu je o 110 pacientů více.

Témata:

Miloš Zeman | Ústřední vojenská nemocnice Praha | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse