K prokázání bezinfekčnosti se budou vedle PCR testů na nemoc covid-19 dál používat podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové i antigenní testy, protože evropské společenství je uznává. Nicméně v budoucnu by se pouze PCR metodou mohlo testovat například ve třídách, pokud by o tom rozhodla příslušná hygienická stanice.

Svrčinová to řekla České televizi (ČT), podle které centrální řídící tým na svém dnešním jednání tak zamítl návrh Svrčinové, aby se k prokazování bezinfekčnosti používaly jen přesnější PCR testy na koronavirus.

"Přestat uznávat antigenní testy úplně nemůžeme, protože se uznávají jako relevantní na území evropského společenství a jsou uznávány evropských společenstvím. Tak se v tom přeshraničních styku budou uznávat, samozřejmě. Diskutujeme také o možnosti uznávat v určité situaci jen ty přesnější PCR testy," uvedla hlavní hygienička a zmínila školy, kde by se mohly v budoucnosti při došetřování ohnisek nákazy preferovat PCR testy. Na základě epidemiologického šetření tam budou pouze tyto testy podle Svrčinové "ordinovat" krajské hygienické stanice.

Nyní to bude ve školách fungovat tak jako teď, a pokud bude krajská hygienická stanice potřebovat otestovat dvě tři třídy, tak zavede žádanky do systému a děti půjdou na PCR testy, doplnila hygienička.

Podle informací ČTK z dnešního jednání centrálního řídícího týmu také vyplynulo, že po 15. listopadu by mohlo skončit lokální testování ve školách v okresech, kde je nad 300 nových případů nákazy covidem-19 na 100.000 obyvatel týdně. Po tomto datu už by se testovalo jen tam, kde to nařídí krajští hygienici, a používaly by se pouze PCR testy. Ve školách se děti na covid-19 testovaly toto pondělí v osmi okresech. Příští pondělí se testování zopakuje a rozšíří o dalších 23 okresů, 15. listopadu by pak mělo být poslední kolo lokálního testování.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse