Nakažených přibylo nejvíce za víkend od května, ubylo však hospitalizací!

Češi se nechávají testovat na covid-19

Autor: stars24.cz, ČTK

3. října 2021 9:10

V sobotu přibylo v Česku 550 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší víkendový nárůst od 15. května. Počet hospitalizovaných se ale snížil o 23 na 217 pacientů. V těžkém stavu je 37 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy kleslo z 1,32 na 1,29.

Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování epidemie, se drží od konce srpna. Průměrná týdenní incidence covidu mírně stoupla na 41 potvrzených případů na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání byly počty odhalených případů tento týden vyšší v pěti ze šesti dní. Výjimkou bylo pouze úterý, na které připadal svátek. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin, návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti.

Pro vývoj epidemie a případné zpřísňování či uvolňování opatření je nyní ale spíš než počet zjištěných nákaz rozhodující, kolik lidí s koronavirem skončí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Na začátku tohoto týdne bylo s covidem-19 hospitalizováno 226 lidí, do soboty tedy jejich počet klesl o devět. Pacientů v těžkém stavu je zhruba stejně. Podle epidemiologa Rastislava Maďara už není většina lidí vůči covidu vnímavá tak, aby u nich způsobil vážnější stav, protože nemoc buď prodělali, nebo jsou očkovaní, případně oboje.

Epidemická situace se liší v jednotlivých krajích. Nejhorší zůstává v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 60 nakažených. V Moravskoslezském kraji je incidence 57, v Jihočeském kraji 51. Naopak relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde za uplynulý týden připadá na 100.000 obyvatel 12 případů koronaviru. V Královéhradeckém kraji je incidenční číslo 15, v Libereckém kraji 16.

Od začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku 1,693.790 případů nákazy. Většina lidí se z nemoci již vyléčila. S koronavirem naopak zemřelo 30.478 nakažených. V posledních šesti dnech eviduje ministerstvo 11 obětí. Ve středu zemřelo s koronavirem pět lidí, což je nejvíce od 10. června. Loni touto dobou umíraly zhruba dvě desítky nakažených za den.

Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví