Testování školáků v září: Vláda ROZHODLA, jak to bude!

Test na přítomnost nemoci covid-19

Autor: Pavel Krejčí, stars24.cz

16. srpna 2021 21:37 | Aktualizováno: 16. srpna 2021 22:04

Vláda schválila, že se děti na začátku školního roku otestují na koronavirus 1., 6. a 9. září. Mohou se nechat testovat i v některém oficiálním testovacím místě a poté doložit potvrzení o testu. Pokud se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Povinnost nosit roušky bude ve společných prostorách školy.

Po jednání vlády to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle Vojtěcha dnes schválené mimořádné opatření ohledně škol se týká čistě testování a odpovídá tomu, co vláda už dříve schválila. Podle již dříve schváleného materiálu se žáci základních a středních škol na začátku září třikrát otestují antigenními testy na covid-19, které jim dodá stát. Testování se uskuteční 1., 6. a 9. září. Děti v prvních třídách se budou moci testovat až druhý školní den. Školy mohou využít i PCR testy, musí si je ale zajistit samy. Mohou pak na ně dostat příspěvek 200 korun.

Děti, které se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Podle Vojtěcha ale nebudou nijak vyňaty z kolektivu. Podmínky pro testování budou podle ministra platit i pro zaměstnance škol.

Test nebudou muset absolvovat ti, kteří mají dokončené očkování nebo prodělali v posledních 180 dnech onemocnění covid-19.

Pěvecké sbory budou moci od září zpívat v 50 lidech najednou, od konce května byla omezená účast maximálně 30 lidmi.

U spolkových aktivit, které se opakují pravidelně stále se stejnými účastníky, jako je například sportovní příprava nebo činnost skautů, či chození dětí do sokolnického spolku, bude od září platnost antigenních testů týden. "Platnost testů se ale vztahuje pouze na samotnou aktivitu, nikoliv např. na návštěvu restaurace," upozornilo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

Podle Vojtěcha tato změna vychází z podnětů organizátorů sportovních nebo tanečních činností, týká se pak hlavně dětí, které se od září vrátí do školních lavic. "Jsou to nějaké standardní kluby, spolky, a tak podobně," uzavřel.

Témata: Školství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství