Na řece Bělé na Jesenicku už neplatí žádný ze stupňů povodňové aktivity. Dnes dopoledne její hladina po vydatných deštích vystoupala v Jeseníku i nedalekých Mikulovicích až na třetí stupeň povodňové aktivity. Po poledni však začala voda opadat, vyplývá z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Hasiči v zasažené oblasti evidují od rána přes 50 výjezdů, nyní je zaměstnává především čerpání vody z garáží a sklepů domů, řekla ČTK po 16:30 mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

První výjezdy v souvislosti se silným deštěm a stoupajícími hladinami vodních toků zaznamenali hasiči na Jesenicku podle Balážové okolo 09:00. Zasahují především v Bělé pod Pradědem, menší část výjezdů připadá na Jeseník a některé obce v okolí. "Teď se nejvíc věnujeme čerpání vody z garáží a sklepů zaplavených domů. Ve většině případů se to nedostalo do obytných částí. Je možné, že po opadnutí vody zbudou i nějaké laguny. Budeme určitě uklízet i naplaveniny a bahno, které zbylo na komunikacích, mostech a podobně," uvedla mluvčí.

Čištění propustků a mostů od naplavenin se věnují zasahující jednotky už od dopoledních hodin, na ohrožená místa hasiči instalovali pytle s pískem. Evakuovali také dva cestující z autobusu, který nemohl kvůli zaplavené cestě projet. Po opadnutí vody budou podle mluvčí nezbytné také úpravy koryta řeky. "Tím, že tam byl opravdu silný proud, tak jsou poškozené části některých komunikací. Samozřejmě to budeme řešit ve spolupráci s vodohospodáři nebo silničáři," řekla Balážová.

Silnici I/44 v Domašově, který je součástí Bělé pod Pradědem, dopoledne zhruba v kilometrovém úseku zaplavila voda, na vozovce se nacházely také nánosy bahna.. "Silnice je průjezdná s opatrností, pohybují se po ní hasiči, kteří odstraňují následky vydatných dešťů," řekla ČTK dnes odpoledne policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Policie vyzvala lidi, aby do zasažené oblasti pokud možno nejezdili, pakliže to není nezbytně nutné.

Témata:

Povodně | Moravskoslezský kraj | stars24.cz

Vstoupit do diskuse