V Česku ve čtvrtek přibylo 164 případů koronaviru, nejvíce od poloviny června. Je to o 70 víc než minulý týden. Znovu se zvýšilo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Momentálně má hodnotu téměř 1,3 a je tak nejvyšší od začátku ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta. Počty nově nakažených byly v tomto týdnu pokaždé vyšší než 100. Ministerstvo zpětně nárůsty mírně upravilo. Ve čtvrtek přibylo 137 nových případů, v úterý 157 a v pondělí 149. Ve všech případech to byl mezitýdenní nárůst.

Ubývá naopak hospitalizovaných. Ve čtvrtek bylo v českých nemocnicích 50 lidí s covidem-19, zhruba o 30 méně než před týdnem. V těžkém stavu je devět pacientů.

Od loňského začátku epidemie se koronavirus v Česku potvrdil u 1,667.608 lidí. Z nemoci se dosud vyléčilo 1,635.736 z nich. S covidem-19 zemřelo v Česku 30.308 lidí. Na tento týden připadají zatím dvě oběti. Jeden člověk zemřel ve středu a jeden ve čtvrtek. Při dalších aktualizacích se ale tyto údaje mohou změnit.

Momentálně připadá v Česku v uplynulých sedmi dnech na 100.000 obyvatel přibližně osm nakažených. Nejhůře je na tom Praha, kde toto takzvané incidenční číslo stouplo na téměř 27. Vyšší než deset je nově také ve středních Čechách. Roste ale ve většině krajů.

Vláda ve čtvrtek v reakci na obrat vývoje epidemie zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Bez testu po dovolené v cizině nebudou lidé smět do práce. Změny zaváděné kvůli obavám z delta varianty budou platit od pátku 9. července.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | očkování | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse