Ministerstvo zdravotnictví navrhuje změnu zákona o očkování proti covidu-19, která umožní očkovat i darovanými dávkami vakcíny. Zákon dnes projednala vláda, navrhuje Parlamentu jeho projednání v legislativní nouzi.

Nově také nebude nutné nosit respirátory venku, kromě hromadných akcí nad 30 lidí. Po jednání vlády to řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Dosud byly respirátory podle platného opatření povinné venku, pokud lidé nedodržovali rozestupy alespoň dva metry a nebyli jen se členy své domácnosti.

"V současné době lze bez problémů možné hradit pouze očkovací látky, které jsou nakoupené z toho mechanismu pod EU," řekl Vojtěch. Zákon podle návrhu, který má ČTK k dispozici, bude nově počítat i s jinými vakcínami, které mají registraci pro EU a jsou v majetku státu, nebo látku, "která odpovídá očkovací látce proti onemocnění covid-19 obsažené v léčivém přípravku, kterému byla udělena registrace".

Podle materiálu k zákonu by u darovaných či zapůjčených vakcín nebylo možné je uhradit, distribuovat nebo aplikovat na základě úhrady z veřejného zdravotního pojištění. Česko už dostalo zapůjčeno nebo darováno statisíce dávek vakcíny. Zapůjčené vakcíny Pfizer/BioNTech byly například z Maďarska, Rakouska nebo Slovinska, Srbsko darovalo 100.000 dávek od stejného výrobce a Slovensko 10.000 dávek vakcíny Moderna.

Respirátory se nebudou muset od 1. července nosit například na zastávkách veřejné dopravy nebo pokud v autě nejedou jen členové jedné domácnosti. Nosit je nemusí ani účastníci táborů včetně příměstských v místě jejich konání.

Od středy 7. července budou české úřady také vydávat takzvané covidové certifikáty, tedy potvrzení o bezinfekčnosti, pro české občany nebo jejich příbuzné a diplomaty, kteří byli vakcínou schválenou pro použití v EU očkováni mimo Českou republiku. Dosud na ně bylo pohlíženo jako na neočkované, museli se prokazovat testem. Podmínkou je předložení potvrzení o očkování v anglickém jazyce, lékař pak může očkování zapsat do systému, z nějž se pak certifikáty generují.

Ministr také oznámil, že od července bude dál trvat povinnost nosit respirátor v hromadné dopravě a vnitřních budovách, povinné už nebudou jen venku. Původně ministr avizoval, že i uvnitř by je mohly nahradit chirurgické roušky.

Od července se změní také podmínky laboratorního vyšetřování vzorků od lidí s podezřením na nákazu koronavirem. Všechny laboratoře musí používat takzvanou diskriminační PCR metodu. Může odhalit podezření, že nakažený má virus některé nebezpečnější varianty. S jistotou je pak potvrdí celogenová sekvenace, na kterou se vzorky s podezřením odesílají. Měsíčně jich může být až 4500.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Zdravotnické roušky | stars24.cz

Vstoupit do diskuse