V pátek přibylo v Česku 138 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší nárůst v tomto týdnu. Zároveň je to přibližně stejně jako minulý pátek. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní zhruba šest nakažených. Pod desítkou se incidence drží deset dní v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je s koronavirem 72 pacientů.

Ministerstvo také nepatrně upravilo počty nově nakažených za předchozí dny. Ve čtvrtek jich bylo 97, ve středu 108. Od pondělí do čtvrtka nárůsty klesaly, v pátek se trend otočil. Celkem odhalily laboratoře v tomto týdnu dosud 573 nakažených. Za prvních pět dní minulého týdne jich bylo více než 800.

Od začátku epidemie loni v březnu se koronavirus v Česku prokázal u 1,666.821 lidí. Z nemoci se jich dosud vyléčilo 1,634.734. S covidem zemřelo 30.296 lidí. Tento týden byly dosud oběti tři, po jedné v pondělí, úterý a ve čtvrtek. Tyto údaje se ale mohou při dalších revizích měnit.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, kleslo proti čtvrtku jen nepatrně na 6,5. Nejhůře je na tom momentálně Praha, kde je více než 16 případů koronaviru na 100.000 obyvatel v uplynulém týdnu. Je to nárůst proti čtvrtku. Ve všech ostatních krajích Česka je incidence pod deseti. Nejlépe na tom jsou Karlovarský a Královéhradecký kraj, v nichž je incidenční číslo nižší než jedna.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se mírně snížilo z pátečních 0,76 na dnešních 0,75. Šíření epidemie tak dál zpomaluje, což platí při reprodukčním čísle nižším než jedna. Nad touto hranicí bylo reprodukční číslo naposledy v polovině dubna.

Pomalu klesají v posledních dnech také počty hospitalizovaných. Na začátku týdne jich bylo 85, nyní leží v českých nemocnicích s covidem celkem 72 lidí. Je to nejméně od první půlky loňského července. V těžkém stavu je 13 lidí.

Laboratoře v pátek provedly zhruba 112.000 testů, nejméně v tomto týdnu. Proti minulému pátku je to pokles o přibližně 60.000 testovaných. Více než 103.000 testů bylo preventivních, u nichž se podíl pozitivních výsledků dlouhodobě drží pod jednou desetinou procenta. V případě diagnostických a epidemiologických testů je pozitivita nižší než procento.

V Česku se dnes rozvolňují další opatření. Co bude možné?

V Česku se dnes rozvolní další opatření přijatá proti šíření koronaviru a dotknou se kultury, maloobchodu, fungování restaurací, služeb či bazénů. Zvýší se zejména maximální počet zákazníků v obchodech a službách a účastníků kulturních a jiných hromadných akcí. V klubech a restauracích opět může hrát živá hudba, tančit se zatím dál nesmí. Původně vláda plánovala toto rozvolnění od 1. července, kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, je však posunula na dnešek.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) by opatření nastavená k dnešku měla zůstat v platnosti delší dobu, při zhoršení epidemie by chtěl reagovat jejich zpřísněním v zasažených regionech. Podle informací na webu ministerstva počty nově nakažených v ČR v mezitýdenním srovnání klesají, mezi regiony jsou ale rozdíly. Podle incidenčního čísla, tedy počtu potvrzených nemocí covid-19 na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, je na tom nejhůře Praha, kde je toto číslo na hodnotě 16. Naopak nejméně se nákaza nyní šíří v Královéhradeckém a Karlovarském kraji s incidenčním číslem jedna.

S dnešním rozvolněním restrikcí nově může být v obchodech přítomen jeden zákazník na deset metrů čtverečních místo dosavadních 15 a opět se mohou konat propagační akce. Kadeřnictví, kosmetické a masážní salony či manikúry už nemusí poskytovat službu v jeden okamžik jen jednomu zákazníkovi a své zákazníky nemusí evidovat. Návštěvníci bazénů a wellness center mohou nově zaplnit 75 procent jejich kapacity místo dosavadních 50 procent.

Zvýšení kapacity se týká i kultury. Dosud platilo, že při kulturních akcích mohlo být 1000 lidí uvnitř a 2000 venku. Nyní se může akcí venku účastnit až 5000 lidí, částečně i na státní. Uvnitř budov nově může být maximálně 2000 návštěvníků, přičemž kapacita může být naplněna maximálně ze 75 procent.

Ode dneška je možné například také konzumovat v kinech. V muzeích a galeriích může být stejně jako v obchodech jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Skupiny pak mohou bez omezení navštěvovat hrady a zámky, pokud mají negativní testy na koronavirus nebo jsou očkováni proti covidu-19.

Proti novému typu koronaviru se v Česku od konce prosince očkuje. Zdravotníci dosud podali více než 7,8 milionu dávek, dvě dávky očkovací látky dostalo téměř 2,9 milionu lidí. V pátek bylo v zemi očkováno 110.548 lidí, asi o 8000 méně než před týdnem.

Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) jsou čtyři možné scénáře, jak se bude epidemie v létě a dalších měsících vyvíjet. V tiskové zprávě varuje, že všechny možnosti od ústupu viru po dosažení kolektivní imunity vytvořené očkováním po další horší vlnu kvůli mutacím jsou reálné. Doporučuje proto zavádět brzy "levná" protiepidemická opatření zaměřená regionálně a sledovat parametry, které signalizují riziko.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse