Indická mutace koronaviru, takzvaná mutace delta, naplno zasáhla Británii. Vědci se nyní obávají její rozšíření v Česku. Klíčové budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha letní návraty lidí z dovolených v místech, kde hrozí nákaza.

Od července budou zdravotní pojišťovny hradit více peněz za takzvané diskriminační PCR. "Naším cílem je, aby pozitivní vzorky byly co nejvíce vyšetřovány touto metodou, protože ta nám odhalí, že tam je nějaká mutace. Ještě nevíme jaká, ale víme, že vzorek je něčím neobvyklý a případně pak může být poslán na sekvenaci," uvedl ve Sněmovně ministr.

Za tento typ vyšetření dostane laboratoř 614 korun jako za běžné vyšetření, dalších 614 korun navíc za tuto metodu a 47 korun odběrové centrum za odběr. Sekvenace je podrobnější způsob vyšetření pozitivního vzorku, kdy se přečte jeho genetická informace. Dělá ji jen několik laboratoří v ČR nebo se vzorky posílají do Drážďan, trvá ale 20 až 30 dní. Srovnáním s mezinárodní databází pak určí, o jakou konkrétní mutaci jde.

V každém kraji se sekvenacím věnuje jedno centrum, laboratoř v některé z příspěvkových organizací státu, většinou ministerstva zdravotnictví, ale také Biologické centrum Akademie věd ČR a Státní veterinární ústav spadající pod ministerstvo zemědělství. Týdně by mělo vyšetřit 70 až 100 vzorků.

Ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo pro své laboratoře na sekvenování 80 milionů korun, měsíčně by se jich mělo vyšetřit 4500. Národní referenční laboratoř je bude pravidelně informovat, jaké mutace mají aktuálně sledovat.

Případy s některou ze sledovaných mutací se přednostně zabývá krajská hygienická stanice. Na další vyšetření posílají podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové hlavně vzorky od pacientů, kteří absolvovali očkování, s opakovanou nákazou, od dětí a pacientů do 50 let s těžkým průběhem nebo od pacientů, kde je riziko importu z rizikových oblastí.

Podle ministra je i přes výrazně se lepšící se epidemickou situaci v tuzemsku na místě obezřetnost. "Vidíme, co se děje v Británii, v Portugalsku, v Rusku i v jiných zemích, kde se situace zhoršuje zejména díky delta mutaci," řekl ve Sněmovně ministr.

"Klíčové bude léto a návrat lidí z těch míst, kde riziko importu delta mutace může být. Proto jsou nastavená opatření, aby se lidé testovali, když jedou z těchto velmi rizikových zemí, aby při příjezdu absolvovali minimálně pětidenní karanténu," dodal. Více na to bude zejména na letišti podle něj dohlížet i cizinecká policie.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Adam Vojtěch (ANO) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse