V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně než před týdnem, méně se ale v mezitýdenním srovnání testovalo. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod stovku.

Na 100.000 obyvatel připadá za týden devět nakažených, stejně jako předchozí den. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie zůstává na hodnotě 0,66. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V pracovní dny tohoto týdne zdravotníci v Česku podali pokaždé víc než 110.000 dávek vakcíny proti covidu, Nejvíc ve čtvrtek - 116.819, v pátek bylo očkováno 114.102 lidí, o necelých 2500 méně než o týden dřív. Celkem už bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno téměř 7,14 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je zhruba 2,48 milionu lidí, aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má přes 4,6 milionu Čechů.

Počty nově potvrzených případů i hospitalizací se v zemi pohybují na úrovni loňských prázdnin. Příznivé situaci podle odborníků pomáhá hlavně čím dál vyšší proočkovanost populace. Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit.

Ještě na začátku letošního března v Česku denně přibývalo až téměř 17.000 případů nákazy. Výrazně se od té doby snížila také úmrtnost, v uplynulém týdnu umíralo méně než pět lidí s prokázanou nákazou za den. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek zemřelých.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo přes 1,66 milionu lidí, bezmála 98 procent z nich se mezitím vyléčilo a 30.278 nakažených zemřelo. V nemocnicích je nyní 99 lidí s covidem, ve vážném stavu bylo v pátek 14 z nich. Statistiky ale nezahrnují ty, kteří už jsou sice na covid negativní, dál ale mají vážné zdravotní potíže a vyžadují intenzivní nemocniční péči.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává stejně jako předchozí den na 0,66. Pod hodnotou jedna, což ukazuje zpomalování šíření epidemie, se drží od poloviny dubna.

V pátek laboratoře provedly víc než 150.000 testů, většinu antigenních a bezmála 34.500 přesnějších PCR testů. Ve stejný den předchozího týdne bylo testů celkově zhruba o 20.000 víc. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - zůstal podíl pozitivních na hodnotě 0,04 procenta. U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl mírně snížil z 0,77 procenta na 0,72 procenta. Také u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl klesl z 0,19 procenta na 0,16 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, kterým se vláda orientuje při rozvolňování, dnes znovu stagnovalo. V naprosté většině regionů Česka incidenční číslo k dnešku zůstalo stejné nebo kleslo. Nejnižší je nadále v Karlovarském kraji, kde připadají dvě případy nákazy za týden na 100.000 obyvatel, v Královéhradeckém kraji to jsou tři případy. Nejvyšší číslo s 15 případy má momentálně Praha.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | stars24.cz

Vstoupit do diskuse