Z neděle na pondělí se v Česku otevře registrace na očkování proti covidu pro lidi mezi 35 a 39 lety. Od půlnoci z úterý na středu se budou moci k očkování přihlásit i lidé od 30 do 34 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl televizi CNN Prima News. Předseda vlády předpokládá, že od června už se budou moci k vakcinaci registrovat všichni zájemci.

S postupným otvíráním registrací pro třicátníky se původně nepočítalo. Na začátku minulého týdne ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že po spuštění registrace pro lidi ve věkové kategorii 40 až 45 let se už zřejmě budou moci o vakcínu hlásit všichni zájemci starší 16 let. Registrace pro lidi nad 40 let byla spuštěna o půlnoci z neděle na pondělí.

Mladší lidi by měla k očkování motivovat kampaň. "Oslovili jsme významné osobnosti, sportovce, a připravuje se to, abychom to načasovali, kdy už skutečně se dostaneme do fáze, že budou vakcíny," uvedl Babiš.

Od začátku června začne podle premiéra fungovat na webu ocko.uzis.cz portál, kde si budou lidé moci zjistit informace o absolvovaných očkováních proti covidu, testech na nový koronavirus i o ochranné lhůtě po prodělání onemocnění covid-19. "V průběhu června by to mělo být k dispozici v rámci aplikace na mobilních telefonech," řekl Babiš Primě.

Očkování proti onemocnění covid-19 začalo v Česku koncem prosince. Zdravotníci od té doby aplikovali přibližně 4,4 milionu dávek. Dokončené očkování má zhruba 1,14 milionu lidí. Jako první se do systému pro registraci k očkování mohli v zemi začít hlásit lidé starší 80 let, následovali zdravotníci, zaměstnanci škol nebo chroničtí pacienti a další věkové kategorie.

Čtvrteční přírůstek případů covidu v ČR byl nejnižší od konce srpna

Epidemie koronaviru v Česku je nadále na ústupu. Ve čtvrtek klesl počet případů na 672, což bylo o stovku méně než ve středu. Je to zároveň nejnižší čtvrteční přírůstek od konce loňského srpna. Snižuje se také incidenční číslo, za posledních sedm dnů připadá v Česku 53 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel. V krajích je to od 21 v Karlovarském po 76 v Moravskoslezském. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Údaje o čtvrtečním počtu podaných očkovacích dávek zatím není na webu aktualizován. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale ráno na twitteru uvedl, že byl rekordní. "Včera (ve čtvrtek 20. května) rekordních 95.700 naočkovaných," uvedl. Ve srovnání s daty ministerstva za minulý čtvrtek, kdy počet podaných dávek poprvé překonal 90.000, jde o růst o zhruba 5200.

Počet lidí, kteří od loňského propuknutí epidemie s koronavirem zemřeli, se blíží 30.000. Do čtvrtka jich zemřelo 29.990. Za posledních sedm dnů statistiky evidují méně než 20 mrtvých za den, zatímco v březnu denně umíralo kolem 200 lidí a v dubnu byl průměrný denní počet obětí 84.

Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, kleslo proti čtvrtku o šest setin na 0,73. Je to nejnižší údaj za poslední měsíc. Hodnota pod jednou ukazuje na zpomalování šíření, pod jednou je číslo R nepřetržitě od půlky dubna.

Z počtu nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel vycházejí takzvané balíčky, kterými vláda stanovila postupný plán návratu do normálního života. Pokles čísla pod 100 přinesl například otevření zbývajících obchodů nebo návrat žáků základních škol, dosažení hranice 75 umožnilo otevření zahrádek restaurací či kulturních představení venku, s poklesem pod 50 mají přijít kulturní akce uvnitř či otevření interiérů restaurací. Vláda se ale balíčky neřídí bezvýhradně.

Témata:

Andrej Babiš | Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | očkování | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse