Česko už nemá nejvíce obětí covidu v přepočtu na obyvatele. Z evropských a současně světových zemí má v současné době nejvíc obětí koronaviru na milion obyvatel Maďarsko, a to 2692 při celkem zhruba 26.000 mrtvých. Nově ale hlásí první případ indické mutace!

V čele nelichotivého žebříčko vystřídalo Maďarsko Českou republiku, která měla nejvíce mrtvých na obyvatele od začátku dubna. Nyní je ČR druhá (2688 úmrtí na milion obyvatel, do 22. dubna 28.787 mrtvých), následuje malé San Marino s 2534 mrtvými na milion obyvatel (celkově jen 88 mrtvých).

Tabulku deseti nejpostiženějších zemí v Evropě, které jsou současně i nejpostiženější ve světě, uzavírá Slovinsko s 2014 mrtvými na milion obyvatel (celkem 4187). Průměrný počet obětí v Evropě na milion obyvatel činí podle serveru ourworldindata.org 1325.

Namísto toho má Česko první případ indické mutace!

V Česku se objevila indická mutace koronaviru, řekl Právu ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Potvrzena byla v Hradci Králové, kam ji podle ministra přivezla zřejmě studentka z Indie. 

„Paradoxně nebyla nemocná ona, ale její indická spolubydlící,“ řekl. Případ je podle něj relativně dobře vytrasován. Nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka. 

Řecké zdravotnické úřady potvrdily první výskyt takzvané indické mutace koronaviru v zemi v pátek. Mutace B.1.617 se vyskytla u muže, který onemocněl covidem-19 v polovině března.

Takzvaná indická mutace je považována za výrazně nakažlivější než jiné kmeny koronaviru. Kvůli vysokému nárůstu počtu případů koronaviru Kypr oznámil zavedení dvoutýdenní striktní uzávěry, uvedla agentura AFP.

Indie láme rekordy v počtu nakažených!

Izraelské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek varovalo obyvatele před cestami do sedmi zemí (Brazílie, Etiopie, JAR, Indie, Mexika, Turecka a Ukrajiny), což zdůvodnilo prudkým šířením nákazy a obavami z mutací koronaviru, které by mohly být více odolné vůči vakcínám.

Varování přichází poté, co odborníci vyjádřili znepokojení nad novou mutací koronaviru, která byla odhalena v Indii a má se za podstatně nakažlivější než původní varianta.

Indie zaznamenává v současnosti největší přírůstky nakažených na světě, v pátek ministerstvo zdravotnictví hlásilo 332.730 nových případů infekce a 2263 mrtvých s covidem-19. Asijská země přitom v přepočtu na obyvatele dělá relativně málo testů, a tak skutečný počet nakažených bude zřejmě ještě mnohem vyšší.

Za posledních 24 hodin mělo pozitivní test 346.786 lidí, 2624 pacientů s covidem-19 zemřelo, což jsou vůbec nejvyšší bilance od začátku pandemie. Situace v Indii se v posledních týdnech horší, denní statistiky jsou tam pravidelně rekordně vysoké a místní média referují o kritické situaci v nemocnicích, které nezvládají přívaly pacientů a bojují s nedostatkem lůžek i kyslíku.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Indie | stars24.cz

Vstoupit do diskuse