Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil dalších 40 000 vakcín. Ty prý přislíbilo České republice poslat Maďarsko, a budou od firem Pfizer a BioNTech, nebo Moderna.

Podle čtvrtečních výsledků jednání EU připadne Česku z dodatečných milionů dávek poměrná část, ale nedostane dávky navíc. Spolu s Rakouskem a Slovinskem totiž nesouhlasilo se solidárním příspěvkem vybraným zemím. Babiš výsledné dělení kritizoval jako nevyvážené a vadilo mu, že ho neodsouhlasily všechny země.

Česku následně slíbilo zaslat dávky Rakousko a Slovinsko. Babiš ČT řekl, že o vakcínách hovořil dnes s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. "Požádal jsem ho o solidaritu a on slíbil, že v prvním květnovém týdnu nám propustí kvótu 40.000 vakcín, buď Pfizer, nebo Moderna," uvedl Babiš.

Podle médií Česko kvůli nesouhlasu s kompromisem na rozdělení dodatečných deseti milionů dávek vakcíny proti nemoci covid-19 v Evropské unii přišlo o 70.000 očkovacích dávek. Opoziční politici to označili za naprosté selhání Babiše. Představitelé koaliční ČSSD uvedli, že Babiš postup při vyjednávání nekonzultoval s vládou, a za výsledky tak nese odpovědnost sám. Babiš shrnul, že tři země slíbily 80.000 dávek. "Tedy o 10.000 víc, než mě kritizovala opozice," konstatoval.

Témata:

očkování | Andrej Babiš | stars24.cz

Vstoupit do diskuse