Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku v pátek klesl na 6530, což je nejméně od 21. února. Množství pacientů klesá už čtvrtý den v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nově potvrzených případů covidu-19 klesl oproti minulému týnu zhruba o polovinu na 3809.

O více než polovinu se však propadl například i počet očkovaných lidí proti covidu-19. Pátek byl ovšem svátečním dnem. Ve svátky či o víkendech se méně testuje na koronavirus a očkuje.

V pátek bylo očkováno proti covidu-19 asi 18.500 lidí, zatímco před týdnem to bylo přes 41.000. Počet očkovaných za páteční volný den tak odpovídá spíše číslům za předchozí soboty. Podobný byl v pátek pokles počtu provedených testů na koronavirus, kterých bylo dohromady jen kolem 51.000, zatímco před týdnem jich bylo asi 165.000. Navzdory poklesu počtu nakažených se tak zvýšily podíly pozitivně testovaných na koronavirus na celkových počtech provedených testů.

Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, se zvedl oproti předchozímu pátku z 0,74 na 1,52 procenta. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 13,3 na 17,9 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených na počtu testů zvedl z 25,8 na 27,7 procenta.

Snižuje se však dál tzv. reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie. Z pátečních 0,85 kleslo k dnešku na 0,78, a je tak nejnižší od 19. ledna. Číslo udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Poklesla i hodnota indexu rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19, z pátečních 55 bodů na dnešních 52. To odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti.

Se zpomalováním šíření nákazy se v posledních dnech rovněž snižují počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Statistiky hospitalizovaných na webu ministerstva nezahrnují pacienty nevykazující po deseti dnech příznaky covidu-19, takže počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou vyšší, ale i ty již klesají. Podle údajů ministerstva bylo ještě na začátku minulého týdne volných jen 23 procent standardních lůžek s kyslíkem, zatímco k dnešnímu ránu jich bylo volných 29 procent. Roste pomalu také kapacita lůžek s plicní ventilací, ačkoli je nadále velmi nízká. Volných je jich nyní 18 procent.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno už zhruba 1,55 milionu případů covidu-19. Zemřelo dohromady 26.867 lidí s covidem-19. Počet podaných dávek očkování proti této nemoci od prosincového začátku vakcinace dosáhl k pátečnímu večeru zhruba 1,78 milionu. Obě potřebné dávky již dostalo asi 557.000 lidí.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených byl v posledních dnech zaznamenán na Děčínsku. Za uplynulých sedm dní tam přibylo asi 499 případů covidu-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse