Ve čtvrtek přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 za všední den od 8. února. Potvrzeno bylo 7853 případů nákazy koronavirem, což bylo o čtvrtinu méně než předchozí čtvrtek. Počet nakažených od začátku epidemie loni na jaře přesáhl 1,5 milionu. Vyplývá to z údajů nawebuministerstva zdravotnictví.

Počet hospitalizovaných s covidem ve čtvrtek klesl na 7965, což je nejméně od konce února. Ve čtvrtek bylo podáno 40.770 dávek očkování proti covidu-19, což je skoro o pětinu méně než před týdnem.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno už 1,503 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 25.639 lidí s covidem-19.

Ve čtvrtek se oproti předchozímu týdnu snížil kromě počtu nakažených i podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů. Provedeno bylo přibližně 127.000 antigenních testů a 26.000 PCR testů. U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé již vykazující příznaky, podíl pozitivních ve čtvrtek činil 27,3 procenta. Předchozí čtvrtek to bylo 32,5 procenta. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních oproti minulému týdnu ze zhruba 15,5 na 14,5 procenta. U testů prováděných z preventivních důvodů, které tvoří naprostou většinu testů, bylo pozitivních 0,8 procenta. Předchozí čtvrtek to bylo 0,9 procenta.

Počty hospitalizovaných minulý týden vystoupaly skoro na 9500, což bylo nejvíce za celou dobu epidemie. Od té doby množství lidí s covidem-19 v nemocnicích postupně klesá. Pacientů ve vážném stavu bylo ve čtvrtek 1860, což bylo nejméně za zhruba tři týdny.

Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tedy vyšší. Podle údajů z předchozích dní bylo v Česku volných jen 13 procent lůžek na ARO a JIP a 23 procent standardních lůžek s kyslíkem. Aktuální údaje dnes ministerstvo nezveřejnilo. Nawebuoznámilo, že upravuje strukturu údajů o kapacitách nemocnic a aktuální data znovu začne zveřejňovat v pondělí.

Česko má podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) druhý nejvyšší počet nakažených ze zemí Evropské unie za posledních 14 dní v přepočtu na obyvatele. Na každých 100.000 obyvatel Česka připadá za dva týdny 1328 případů covidu-19. Nejhorší situace je v Estonsku s 1521 nakaženými. V počtu úmrtí je Česko vůbec nejhorší. Za poslední dva týdny připadá v zemi podle ECDC zhruba 274 mrtvých na každý milion obyvatel. Maďarsko na druhém místě v tabulkách mělo 252 mrtvých a třetí Slovensko 217.

Počty očkovaných proti covidu-19 v Česku se celý týden propadají. Většina států Evropské unie se nyní potýká s nedostatkem vakcín kvůli nižším dodávkám očkovacích látek od některých firem. Česká republika má podle dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) stále výrazně více dávek, než zatím stíhá aplikovat. Podle ministra dorazilo zatím do Česka asi 1,8 milionu dávek vakcín a podáno jich bylo lidem ke čtvrtečnímu večeru podledatministerstva 1,5 milionu. Obě potřebné dávky zatím dostalo přes 418.000 lidí.

Hodnota indexu rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19 v Česku, je dnes stále na 59 bodech. To odpovídá třetímu z pěti stupňů rizika. Dnes se ve srovnání s předchozím dnem mírně snížilo tzv. reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci, z 0,84 na 0,81. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží od 9. března.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz