Ve středu přibylo v Česku dalších 11.928 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 2600 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od poloviny února neklesají denní přírůstky ve všední dny pod hranici 10.000. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku kleslo z 0,97 na 0,91. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

I když denní přírůstky v mezitýdenním srovnání v posledních dnech klesají a reprodukční číslo se drží pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, nemocnice čelí rekordnímu počtu pacientů s covidem včetně těch s těžkým průběhem. Vláda, která se sejde dnes večer, proto nechystá zásadní rozvolnění nynějších omezení a hodlá žádat o prodloužení nouzového stavu i po 28. březnu.

Aktuální počet hospitalizovaných, úmrtí, provedených testů či očkování má ministerstvo ještě zveřejnit.

Index epidemického rizika PES zůstává pátý den 71 bodů a desátý den ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Oproti předchozímu dni zhruba o šest setin kleslo reprodukční číslo, mírně se zlepšily také ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre - tedy průměrný počet nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, nyní už jeho hodnota není relevantní. Do příštího týdne by ale měla vzniknout upravená podoba protiepidemického systému PES s jasnými kritérii pro uvolňování.

Hlavním ukazatelem je podle vlády naplněnost nemocnic. Uvolnit restrikce bude podle nedávných vyjádření ministrů možné, až počet hospitalizovaných klesne zhruba na tři tisíce, tedy třetinu současného stavu.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | ministerstvo zdravotnictví | stars24.cz

Vstoupit do diskuse