Od dnešní půlnoci vstoupí v platnost nová opatření, která zahrnují zákaz opouštět území okresu nebo města, na jehož území má dotyčný trvalý pobyt nebo bydliště, bez zásadního důvodu. Tím je například do zaměstnání či k lékaři, ale už ne za rodinou či na nákupy. Problémy také mohou mít lidé, kteří například ztratí klíče nebo se jim rozbije auto.

CESTOVÁNÍ

Pro cesty do práce mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v příslušném okresu, a to v nezbytném počtu lidí. Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, včetně cest vlaky či autobusy.

Povoleny budou také cesty do přírody a sportování, ale jen za podmínky společné přítomnosti pouze členů jedné domácnosti a na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště, nikoli celého okresu. Provozovatelům dětských hřišť vláda důrazně doporučuje tato hřiště pro veřejnost uzavřít. V platnosti zůstává zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

OBCHODY

Otevřené zůstanou i od 1. března potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží z e-shopů, taxislužby, pohřební služby, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů. Vláda nechala výjimku také trafikám, prodejnám krmiv, zahrádkářských a domácích potřeb.

Ve výjimkách už nejsou například prádelny a čistírny, autoservisy a prodejny náhradních dílů, prodejny textilního materiálu a textilní galanterie, prodejny malých domácích zvířat, provozovny pro sjednání provádění staveb a jejich odstraňování, provozovny realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, provozovny oprav a údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost, zámečnictví, papírnictví či prodejny se zbraněmi a střelivem.

ŠKOLY

Vláda rozhodla, že od 1. března budou na tři týdny uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Do základních škol tak přestanou chodit i žáci prvních a druhých tříd, zavřou se speciální školy pro handicapované.

Otevřené mohou zůstat jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému.

ROUŠKY

V zastavěném území obce bude povinné venku nosit minimálně zdravotnickou roušku, respirátor nebo jiný podobně účinný ochranný prostředek splňující příslušnou normu. Mimo obec to bude povinné jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti. Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru, nanoroušky nebo podobně účinné ochrany dýchacích cest.

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranu nosu a úst musí pracovníkům zajistit zaměstnavatel, v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě to musí být respirátor.

Témata:

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) | Lidé | Česká republika | stars24.cz

Vstoupit do diskuse